avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate membruAsociatie

Activitate membruAsociatie

Care "drept"? Casa este a parintilor atata timp cat sunt in viata.
Da, tatal poate sa te dea afara pentru scandaluri si ce mai faci. Nu te poate da afara daca esti minor. Dar te poate trimite la o institutie de reeducare pentru minori.
@ynocentta In lista lunara de intretinere sunt ascunse in "cheltuieli generale pe apartament" unde mai intra si alte cheltuieli marunte. Nu stim cat de acolo sunt salariile.


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:
Nu este confidenţial.
Sunt unii care vor sa tina secret fata de altii dar nu au acest drept.
Banii dati la avocat se recuperează de la asociație dacă câștigați procesul.
Mulți nu știu acest lucru.

Adevarat, vor sa tina secret.
Adevarat, multi nu stiu legile (macar ce e necesar) si nu-si cunosc drepturile.
Multumesc pentru sfat.
Multumesc.
Citind diferite intrebari pe site, mi-a venit ideea unei intrebari mai aparte.
Persoana singura, fara mostenitori. Nu se stie cine o va inmormanta. In acest caz, are drept la ajutor de inmormantare ca toti cei cu mostenitori?
Daca are acest drept, poate face din timpul vietii un act (si aici imi spuneti dumneavoastra care) prin care sa imputerniceasca o firma de servicii funerare sa incaseze ajutorul? Evident, aceasta firma se va ocupa total de inmormantare.
Cel care vrea sa-l pastreze, cumpara partea fratelui care nu ii face cadou partea sa.
De ce salariile angajatilor Asociatiilor de proprietari sunt confidentiale?
Sunt platite de locatari. Vrem sa stim pe ce se cheltuiesc banii nostri. Nu ni se permite accesul la acte. Exista vre-un alt for care sa-i verifice in afara de acel fiasco numit "adunare generala"? La noi sunt 4 angajati plus presedinte. Exclud cenzorul care e necesar. Si se zvoneste ca fiecare are peste (echivalentul a) 1000 € salar. Pentru 3 ore pe zi, 3 zile pe saptamana, numai dimineata. Dintre toti, doar contabila se vede ca munceste.