avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 140 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In cazul unui imobil moștenit de 3 frați din care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In cazul unui imobil moștenit de 3 frați din care unul vrea ...

In cazul unui imobil moștenit de 3 frați din care unul vrea sa îl păstreze pentru el , unul din frați cedează partea lui dar unul nu vrea să cedeze , din punct de vedere legal ce se poate face? Va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:43, 21 August 2022
Cel care vrea sa-l pastreze, cumpara partea fratelui care nu ii face cadou partea sa.
Se adreseaza instantei pt partaj, cere sa i se atribuie casa si sa dea sulte fratilor sau fratelui, dupa caz.
Cu fratele care crea sa ii dea, poate incheia un contractvde donatie sau un partaj voluntar la notar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! incerc sa aflu care e cel mai simplu fel prin care ... antonb antonb Buna ziua! Incerc sa aflu care e cel mai simplu fel prin care pot sa cedez o mostenire fratelui meu (noi doi suntem singurii mostenitori ai tatalui), eu ii ... (vezi toată discuția)
Ajutor din partea unui notar maria dinca maria dinca Buna ziua. Am urmatoarea situatie de partaj la notar. Mama impreuna cu fratele cel mare si bunica vor sa ii cedeze prin semnatura unui alt frate cel mai ... (vezi toată discuția)
Pot vinde garsoniera? mariusbt1 mariusbt1 sunt 4 frati [3 fete si 1 baiat] si au o garsoniera lasata de la tatal lor sa o imparta toti. au facut succesiunea, 2 din cele 3 surori vor sa ai cedeze ... (vezi toată discuția)