Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In cazul unui imobil moștenit de 3 frați din care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In cazul unui imobil moștenit de 3 frați din care unul vrea ...

In cazul unui imobil moștenit de 3 frați din care unul vrea sa îl păstreze pentru el , unul din frați cedează partea lui dar unul nu vrea să cedeze , din punct de vedere legal ce se poate face? Va mulțumesc
Cel care vrea sa-l pastreze, cumpara partea fratelui care nu ii face cadou partea sa.
Se adreseaza instantei pt partaj, cere sa i se atribuie casa si sa dea sulte fratilor sau fratelui, dupa caz.
Cu fratele care crea sa ii dea, poate incheia un contractvde donatie sau un partaj voluntar la notar.