avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate Octombrie0

Activitate Octombrie0

Buna ziua. In cazul in care tatal meu in varsta de 84 ani a decedat acum o saptamana pe 28 iulie 2023 am dreptul la o pensie de urmas? DIn luna octombrie 2023 voi reincepe munca. Care sunt conditiile impuse pentru a primi o astfel de pensie si cui trebuie sa ma adresez? Sunt conditionata sau limitata de varsta de 36 ani? Ideea e ca am un copil de 10 luni pe care il cresc singura nu am nici un suport financiar si imi este teribil de dificil.. Consider ca este dreptul meu sa ma informez . Multumesc anticipat!
Sunt limitata finaciar de aceea am depus o plangere la politie altfel as fi apelat la un avocat. Inteleg ca legea din Romania nu ajuta mamele singure decat in cazuri de violenta sau ma rog alte cazuri grave. Sunt o persoana justitiara si merg pe dreptate. Am intrebat daca se face puscarie in RO pt consum de marijuana. Sunt multi care ar umple puscariile in Romania si nu inteleg de ce se musamalizeaza acest fenomen.
Am depus o plangere la politie. Pentru consum de marijuana se face puscarie in Romania? Am specificat ca nu vreau sa faca puscarie ci sa si vada de viata.
Multumesc frumos
A facut trafic de droguri si este consumator. Da ma urmareste nu este violent fizic insa face diverse chestii psihologice desi are viata lui. In momentul de fata nu vrea sa si asume financiar si ma simt lasata la greu incerc sa ma exprim elegant chiar daca sunt daramata din toate pct de vedere. Mai tarziu nu l mai vreau eu in viata copilului. Politia ma poate ajuta cu un ordin de restrictie pe 5 zile si imi va fi suficient ca dovadat pt mai tarziu daca va dori sa se implice. El este in momentul de fata un tata denaturat. Tot ce pot face este sa a duc la politie sa declar faptul ca este consumator de droguri si pune diverse persooane sa ma urmareasca.
Buna ziua. As dori sa stiu daca se poate pune un ordin de restrictie la politie pentru un tata trecut cu liniuta in certificat. Ideea e ca nu am timp de jocuri pe bani, de mers pe la diversi avocati si instante pt un tata care in momentul de fata nu isi asuma financiar cresterea copilului la 9 luni. Pot refuza sa - l recunosc ca tata pentru ca este consumator de droguri si imi este frica ca imi va influenta si copilul. Nu vreau sa faca puscarie, nu vreau raul nimanui. El are o alta viata cu altcineva insa imi doresc sa - mi fie lasat baiatul in pace mai tarziu. Cum pot preoceda pt ca sunt prinsa cu cresterea copilului, iar eu sunt justitiara si pe dreptate si nici nu am resurse financiare. Multumesc!
In cazul in care copilul este conceput in afara casatoriei si tatal isi trece numele lui in certificatul copilului va avea mai multe drepturi decat mine?
De habitatie? Si de program?
Ii mai pot cere o pensie alimentara de comun acord fara tribunal?
Ce riscuri implica acest lucru? daca isi trece numele in certificat?
Daca isi va recunoaste copilul prin aceasta declaratie e posibil sa doreasca sa-l treaca pe numele lui.
Si atunci voi avea eu de facut contestatie, de umblat prin tribunale lucru pe care nu mi-l doresc in situatia de fata.

Ca sa am drept asupra copilului cu numele si sa fac o intelegere amiabila cu el in care sa se implice in viata copilului cu un program fara pretentii de pensie alimentara ce ar trebui sa fac?
Numai in cazul in care mama nu recunoaste tatal biologic i se iau drepturile de nume?

Si daca tatal ar dori sa treaca copilul pe numele lui ar avea mai multe drepturi decat mine asupra copilului?
De habitatie si de program asupra copilului?
Multumesc!
Buna ziua,

Sunt gravida in 8 luni si as dori sa ma informez asupra drepturilor mele legat de un copil conceput in afara casatoriei. As dori sa aflu cateva informatii despre drepturile mele vizavi de numele de familie pe care il va purta copilul in cazul in care eu si tatal copilului nu suntem casatoriti, nu mai suntem nici macar intr-o relatie pentru ca m-a parasit la 6 luni si 2 saptamani. In momentul de fata locuiesc singura intr-un apartament achizitionat pe numele meu prin prima casa si duc singura tot greul . Nu doresc sa umblu prin tribunale pentru ca deja ma simt sleita de puteri atat fizic cat si psihic. Daca este chemat sa-si recunoasca copilul la materniate sau la starea civila este obligat sa faca testul de paternitate? Imi doresc sa fac doar o intelegere de comun acord cu el pentru copil sa-si treaca numele lui in dreptul tatalui iar copilul sa fie trecut pe numele meu de familie. La starea civila Imi doresc sa trec copilul pe numele meu pentru ca "tratamentul" lui este inuman si nedemn pentru un barbat de 37 ani. Daca insista sa si treaca copilul pe numele lui ce pot face? Ii refuz testul de paternitate? Multumesc anticipat!