Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... In cazul in care copilul este conceput in afara ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

In cazul in care copilul este conceput in afara casatoriei si ...

In cazul in care copilul este conceput in afara casatoriei si tatal isi trece numele lui in certificatul copilului va avea mai multe drepturi decat mine?
De habitatie? Si de program?
Ii mai pot cere o pensie alimentara de comun acord fara tribunal?
Ce riscuri implica acest lucru? daca isi trece numele in certificat?
Daca "isi trece numele in certificat", devine tatal acestui copil si va avea drepturi egale si obligatii egale cu dvs.
Puteti sa va intelegeti ( nu la notar) in ce priveste pensia, iar daca nu respecta intelegerea, va adresati instantei sa cereti pensie, ca locuinta copilului sa fie la dvs. Tatal va cere program daca va dori..

Nu deschideti mai mukte subiecte pe aceeași tema.
gi-jane2, moderator