avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... In cazul in care copilul este conceput in afara ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

In cazul in care copilul este conceput in afara casatoriei si ...

In cazul in care copilul este conceput in afara casatoriei si tatal isi trece numele lui in certificatul copilului va avea mai multe drepturi decat mine?
De habitatie? Si de program?
Ii mai pot cere o pensie alimentara de comun acord fara tribunal?
Ce riscuri implica acest lucru? daca isi trece numele in certificat?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:14, 22 August 2022
Daca "isi trece numele in certificat", devine tatal acestui copil si va avea drepturi egale si obligatii egale cu dvs.
Puteti sa va intelegeti ( nu la notar) in ce priveste pensia, iar daca nu respecta intelegerea, va adresati instantei sa cereti pensie, ca locuinta copilului sa fie la dvs. Tatal va cere program daca va dori..


Nu deschideti mai mukte subiecte pe aceeași tema.
Ultima modificare: Luni, 22 August 2022
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, sunt gravida in 8 luni si as dori sa ma informez asupra ... Octombrie0 Octombrie0 Buna ziua, Sunt gravida in 8 luni si as dori sa ma informez asupra drepturilor mele legat de un copil conceput in afara casatoriei. As dori sa aflu cateva ... (vezi toată discuția)
Declararea tatalui copilului dupa divort miu_roxana85 miu_roxana85 Situatia mea este urmatoarea:insarcinata in 4 luni,divortata de o luna.Tatal nu s-a aratat intresat de sarcina,copil si nu s-a aratat dispus sa se implice sau ... (vezi toată discuția)
Custodie minor alexaoborox alexaoborox Buna seara. M-am despartit de sotul meu atunci cand am aflat ca sunt insarcinata si am depus actele de divort la notar atunci cand eram insarcinata in 3luni, ... (vezi toată discuția)