avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate dan2007

Activitate dan2007

Buna seara!
Lunar am declarat impozitul pe venitul din salarii, pentru o institutie bugetara.
Acum am de declarat impozitul pe profit datorat de o firma infiintata in septembrie.

Multumesc pentru lamurire.
O seara buna!
Am si eu o intrebare la fel de usoara.

Pana acum am intocmit lunar declaratia 100. Pentru declaratiile trimestriale, sunt nedumerit in legatura cu perioada de raportare, pentru ca fisierele puse la dispozitie de Ministerul de Finante au doar optiunea raportarii lunare.

In declaratia pe care trebuie sa o depun pentru trimestrul IV, nu pot decat sa mentionez luna decembrie 2008.
Răspuns la discuția incasari in valuta
se pot efectua incasari si plati cu alte valute in numerar si prin virament in afara de euro si dolari, ca ruble rusesti, lei moldovenesti?

este permisa inregistrarea in contabilitate a unor astfel de operatiuni?
legal este prevazut ce fel de balanta de verificare trebuie folosita de un srl cu capital minim? (ma refer la cod
Discuție Vector fiscal
Am sunat la asistenta contribuabili, am dat datele despre firma si mi-au spus ca trebuie sa depun declaratia 010 si ca am intarziat cu depunerea declaratiei. M-am dus cu declaratia la finante si cei de acolo mi-au spus ca nu trebuie depusa, trebuie adusa numai declaratia 100. Nu stiu pe cine sa cred#-o

Mentionez ca nu am nici un salariat si sunt neplatitor TVA.
Răspuns la discuția Cod COR pentru Administrator SRL
Este in regula daca administratorul este numit doar in actul constitutiv, fara CIM, fara contract de colaborare sau altceva?