avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1110 soluții astăzi
Forum Activitate marius0707

Activitate marius0707

Legea priviind obligativitatea imprejmuirii terenului intravilan aflat in proprietate a fost publicata in Monitorul Oficial?
Daca da, care este numarul legii?

Septembrie 2023 - "Noua lege prevede faptul că proprietarii au obligația de a-și împrejmui terenurile virane din interiorul municipiilor. Pentru gardurile ușoare, care nu au nevoie de fundație nu va fi necesară autorizația de construcție.

Concret, aceștia vor trebui să împrejmuiască terenurile virane pe care le au în proprietate, situate în intravilan"
Va multumesc!
Unde pot gasi arhiva fostei inteprinderi Precizia Bucuresti din perioada comunista?
In speta, ma intereseaza anul 1975.
Cornel Vasile a scris:

fie sesizati ITM-ul, fie ii dati in judecata.


Buna ziua! Acum ceva vreme ati raspuns unui alt utilizator cu mesajul
"Consiliul popular al municipiului Bucureşti - Grupul întreprinderilor de industrie locala Bucureşti...... Intreprinderea de industria locala "Precizia" Bucuresti .... "Precizia" - S.A. București.....lichidator
[ link extern ]"

Din pacate link-ul nu mai este functional. Ma puteti indruma cu o adresa priivind Precizia? Unde ar fi arhivele, cine ar fi lichidatorul etc. Va multumesc!
Buna ziua! Acum ceva vreme ati raspuns unui alt utilizator cu mesajul
"Consiliul popular al municipiului Bucureşti - Grupul întreprinderilor de industrie locala Bucureşti...... Intreprinderea de industria locala "Precizia" Bucuresti .... "Precizia" - S.A. București.....lichidator
[ link extern ]"

Din pacate link-ul nu mai este functional. Ma puteti indruma cu o adresa priivind Precizia? Unde ar fi arhivele, cine ar fi lichidatorul etc. Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns. Exact asta doream sa va intreb. Cum ii pot obliga sa imi elibereze adeverinte privind vechimea, sporurile etc.
In perioada 1974-1976 am lucrat in Bucuresti la Metalurgica si Precizia.
Am solicitat in 2021 eliberarea unei adeverinte cu vechimea in munca si am fost refuzat. Am primit raspuns scris ca exista angajatul X pe statele de plata fara alte date de identificare ( CNP etc ) si ca ei nu mai au arhiva si nu stiu cine ar putea sa o aiba.
De 2 ani ma chinui sa obtin adeverinta respectiva fara succes.
Am contactat Arhivele nationale si ei mi-au sugerat sa ma indrept ca un SRL din Bucuresti care are obiect de activitate "servicii de arhivare"

I-am contact si pe acestia si nu-au trimis nici un raspuns ( ca au arhiva, ca nu o au, ca angajatul X exista etc )

Ce pot face in situatia data?
Rog indrumari ! ( ITM? Inspectia muncii? Instanta? )
Aceiasi situatie este si in cazul meu.

Acum 2 luni am iesit la pensie ( limita de varsta ). Dupa emiterea deciziei de pensionare, am observat ca anumite sporuri de vechime nu au fost luate in calcul desi am depus in dosarul initial adeverintele necesare.

In momentul in care am solicitat catre CNPP recalcularerea pensiei, reaspunsul unui angajat a fost ca "aceste adeverinte care contin sporurile de noapte, sporurile de vechime , si sporurile de munca grea nu sunt valabile. Trebuie sa mergeti la aceasi arhiva de unde le-ati obtinut si sa solicitati copie dupa statele de plata".

Cu alte cuvinte, vor sa mai cheltui inca 2000 RON ( taxele de la arhiva ) ca sa imi elibereze copii dupa statele de plata.
Cu toate ca am adeverinte , in original, privind fiiecare spor in parte, in fiecare an.