avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Activitate Nik-Nik

Activitate Nik-Nik

Vecinu a intabulat in 2007 prin noul sistem GPS iar eu am intabulat in 2002 iar acum cu noile coordonate mie imi lipsesc 25 de patrati din 3350 mp el intrind pe mine in unele locuri cu 80 cm mentionez ca la intabulare in titlu de proprietate am avut 3460 mp si pe schita de intabulare apare 3350 mp si acum sa modificat hotarul foarte mult.Acum vreau sa contest intabularea lui.
Răspuns la discuția Probleme Hotar
Multumesc.
Care sunt procedurile pentru a contesta un cadastru?
Vecinu construieste fara autorizati o constructie fara a respecta si distanta de la hotar aceasta fiind de 30 cm am fost la primarie au venit si au sistat lucrarile iar dupa 3 luni a reluat lucrarea,am fost iar la primarie si au zis ca nu a primit autorizatie si o sa vina sa vada dar nu au mai venit.Intrebarea e cui trebuie sa ma adresez in continuare pentru a se lua masurile legale? Multumesc.
Discuție Probleme Hotar
Vecinu a facut intabularea in 2007 cu sistemul GPS si a intrat in unele locuri pe mine cu 10-30 cm in unele locuri adica trecand chiar si de gardul meu vechi pus de strabunici iar intre garduri era sant,am scos si eu topograf sa masoare suprafata mea si imi lipsesc 30 de patrati,eu am intabulat in 2002 iar topograful meu a zis ca la schita de intabulare topograful vecinului nu a tinut cont de vechiul hotar.Acum nu stiu ce sa fac cum sa imi recuperez ce mi se cuine.Multumesc.
Multumsc mult.
Multumesc pentru raspuns dar daca se schimba proprietaru acel acord cade?

Eu in urma cu un an i-am dat acordul vecinului sa faca gard zidit la 25 cm fata de hotar,iar acest gard sa fie si perete pentru un garaj acum a mai construit fara autorizatie o contructie spre strada pentru a face un bar cu care nu sunt de acord,am sesizat primaria si ei au venit si blocat lucrarile acum imi cere sa fiu de acord si cu aceasta constructie zicand ca o modifica si face si din aceasta un garaj si nu mai face bar.Eu va in
treb daca ii dau acceptul pentru garaj pe urma mai poate modifica fara acordul meu destinatia cladiri? Multumesc
Vecinu a ridicat mansarda pe casa veche si inaltimea ei depaseste acum casa mea iar distanta intre case este de 1.60m din perete in perete si acum vrea sa faca acoperis inspre mine inainte era acoperisu cu sarpanta in curtea sa pt ca asa a fost intelegerea daca isi construieste casa la inaltimea casei mele la o distanta asa mica, practic casa lui este la o distanta de 10 cm de hotar.Intrebarea mea este daca poate sa faca acoperisul inspre mine fara acordul meu?Multumesc.