avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care sunt procedurile pentru a contesta un cadastru?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care sunt procedurile pentru a contesta un cadastru?

Care sunt procedurile pentru a contesta un cadastru?
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 19:37, 11 Aprilie 2014
Daca exista respingere a cererii de intabulare,este necesara actiune in instanta
Să fie contestat de către cine ? Cred că cele mai ușoare întrebări sunt cele care conțin subiect și predicat.
Vecinu a intabulat in 2007 prin noul sistem GPS iar eu am intabulat in 2002 iar acum cu noile coordonate mie imi lipsesc 25 de patrati din 3350 mp el intrind pe mine in unele locuri cu 80 cm mentionez ca la intabulare in titlu de proprietate am avut 3460 mp si pe schita de intabulare apare 3350 mp si acum sa modificat hotarul foarte mult.Acum vreau sa contest intabularea lui.
faceti o contestatie la cadastru. daca nu se rezolva doar prin actiune in instanta se poate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme hotar Nik-Nik Nik-Nik Vecinu a facut intabularea in 2007 cu sistemul GPS si a intrat in unele locuri pe mine cu 10-30 cm in unele locuri adica trecand chiar si de gardul meu vechi ... (vezi toată discuția)
Cadastru gresit si probleme la intabulare trica599 trica599 Buna ziua! In anul 2002 am cumparat un teren de 800 mp reprezentand 1/2 dintr-o parcela mai mare, dreptunghiulara, de 1600 mp, in judetul Arges. In momentul ... (vezi toată discuția)
Cadastru facut pe terenul meu sharkerz sharkerz Cand am construit casa am avut posibilitatea de a construi la calcan (cu acordul notarial al vecinului) . Totusi m-am retras 30cm de la hotar , in aceasta ... (vezi toată discuția)