Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acordul vecinilor privind constructia unui imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acordul vecinilor privind constructia unui imobil

Eu in urma cu un an i-am dat acordul vecinului sa faca gard zidit la 25 cm fata de hotar,iar acest gard sa fie si perete pentru un garaj acum a mai construit fara autorizatie o contructie spre strada pentru a face un bar cu care nu sunt de acord,am sesizat primaria si ei au venit si blocat lucrarile acum imi cere sa fiu de acord si cu aceasta constructie zicand ca o modifica si face si din aceasta un garaj si nu mai face bar.Eu va in
treb daca ii dau acceptul pentru garaj pe urma mai poate modifica fara acordul meu destinatia cladiri? Multumesc
Buna ziua,

Cel mai bine, pentru Dvs. si vecin, este sa negociati un acord comun, avantajos pentru toate partile si cu acest acord sa mergeti la un Notar public care sa consemneze acordul sub forma unui inscris autentic.
In acord puteti insera clauzele care va intereseaza si care va protejeaza interesele.

Cu stima,
legalmgm
Multumesc pentru raspuns dar daca se schimba proprietaru acel acord cade?

Nu prea puteti controla destinatia cladirii, depide si cum formulati acordul si cum il treceti in acte, eventuale despagubiri etc.
Multumsc mult.