avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Activitate B123456

Activitate B123456

Mulțumesc. Dna notar așa mi a spus. Și nu numai mie și altor doi frați ai mei. Mama nu dorește să se prezinte la notar. Și Dna notar ne a zis că dacă nu e mama prezenta noi nu putem face declarația de acceptare a moștenirii. La cat timp după decesul tatălui nostru putem face declarația de acceptare a moștenirii? Mulțumesc
Da. Am înțeles. Mulțumesc. Dna notar mi a spus că nu pot face declarația de acceptare doar dacă suntem prezenți toți moștenitorii. Pot face declarația de acceptare in cazul in care doar eu doresc acest lucru,iar ceilalți moștenitori nu sunt prezenți la notar!?. Mulțumesc
Bună seara. Se poate accepta moștenirea in urma decesului unui părinte de către un copil, dacă ceilalți nu se prezintă la succesiune? Mulțumesc
Construcția respecta planul ( amplasamentul și suprafața imobilului) , doar că în loc de construcție pe parter, a făcut și o mansardă locuibila
Bună ziua. vecinul meu a demolat o anexă care era construită la limita proprietăți. A obținut aprobări pentru c" extinderea construcției existența pe hotar, in regim parter". A avut nevoie de consitamantul nostru pentru aprobarea construcției. Am făcut un act notarial in acest sens. Vecinul și a realizat extinderea locuinței, dar și amenajat in podul extinderii camere și inclusiv doua ferestre cu vedere directă către proprietatea noastră.( La cca 2 m de hotar). Ce pot face in acest caz? Se poate lua masuri de către organele abilitate, având în vedere că nu a respectat ce scrie in actul notarial, adică locuință " in regim parter"?
Mulțumesc
Bună ziua. In 2016 am cumpărat un imobil . Fiul fostului proprietar are adresa din buletin la imobilul cumpărat de mine. Primesc ,regulat corespondenta lui. Ce pot face sa și schimbe adresa din buletin? El locuiește în Italia. Mulțumesc
Mulțumesc
Bună seara. Mai am doua întrebări, că să mă lămuresc cu totul :Dacă un frate nu se prezintă la succesiune, se poate face fără el succesiunea? Pe lista succesibililor citită de notar, erau trecuți doar 3 frați și mama. Notarul a spus că așa a primit de la Primărie. Cine enumera succesibili, Primăria sau cineva din familie?! Mulțumesc pentru ajutor!
Mulțumesc