avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1677 soluții astăzi
Forum Activitate ibulgariu

Activitate ibulgariu

Bună seara.
Am o nelămurire referitoare la decizia de pensionare a mamei.
Menționez ca are pensie de urmaș și in urma recalcularii pensiilor din august 2024, ar trebui sa aibe o pensie puțin mai mare fata de ce a avut.
Nelămurirea mea este, de ce la finalul deciziei scrie : "se menține cuantumul pensiei stabilit și aflat în plată anterior recalcularii de la 1. 09.2024 de /lei conform art. 144 alin. 6 din legea nr 360/2023"?
Ma poate lamuri cineva ce pensie ar urma sa primească, pe cea veche sau pe cea nouă din urma recalcularii?
Multumesc
Mulțumesc

POPA GHEORGHE a scris:

Dureaza ceva timp pana este in plata. Se zice mereu acelasi motiv - volum mare de munca.
Pensia de urmas o va primi din urma, de la data emiterii deciziei.

Are pensia minima, de aceia am optat pentru pensia de urmaș, ,înseamnă ca e cum a ți spus, durează mai mult.
Multumesc

CHKa a scris:

Nu cumva e mai mare pensia dansei , iar Casa de Pensii o plateste pe cea mai convenabila ? Pensia de urmas se calculeaza ca 1/2 din punctajul sustinatorului decedat . Cand este de trecut la plata unei noi decizii , de obicei dureaza cam pana la a treia luna , dar se platesc din urma diferentele .

Bună ziua.
Am și eu o întrebare, dacă ma poate lamuri cineva.
Mama a depus un dosar pentru pensie de urmaș după decesul tatălui, are decizia de aprobare a pensiei de urmaș, dar ma interesează sa știu la cât timp după decizie ii vine pensia de urmaș., pentru ca ei în continuare ii vine pensia ei, nicidecum cea de urmaș,
Multumesc
Bună ziua.
Eu împreuna cu fostul soț avem un apartament pentru care nu am făcut partajul. Ma interesează sa știu dacă îl putem trece pe numele fetei noastre, ea e singurul nostru copil.
E posibil ca el recasatorindu-se, cea cu care este sa aibe vreun drept la apartament?
Multumesc.
Buna ziua.
Eu și soțul meu avem o firma al cărui administrator este soțul. Înainte de căsătorie eu am făcut un credit pe numele meu. Aș dori să știu, dacă nu mai pot plăti ratele, se poate pune oprire pe conturile firmei unde soțul eu este administrator?
Menționez ca eu sunt doar angajat în firma soțului meu.
Multumesc.