avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 119 soluții astăzi
Forum Activitate klaudia772001

Activitate klaudia772001

Răspuns la discuția Alocatie copii Germania
Multumesc de raspuns
Nu poate decât în România însă problema este la întoarcerea în țară....datoria rămâne și tot vă prinde odată plus să nu voribm de comisioane și dobânzi...
Soul meu a depus o cerere de alocatie pentru copii in Germania la Famillienkasse. Peste două săptămâni a primit la resedinta lui din Germania o scrisoare conținând două formulare ( nu prea seamănă cu E401 și E411). Unul este ,, Certificarea stării civile pentru acordarea alocației,, care urmează să îl duc la completat la starea civilă din comuna noastră. Întrebarea mea este dacă la beneficiar unde apare deja tipărit numele soțului, se trece adresa din Germania(este înregistrat acolo) sau domiciliul din romania. In instrucțiuni nu specifică.
Secretarul comunei a depus o cerere către conducatorul unității cum că dorește mutarea definitivă pe un post vacant de consilier superior, funcție publică de executie , în baza art. 91, alin. 2 lit. b din Legea 188/1999 deoarece nu mai face fata axctivitatii din anumite motive. Primarul a si aprobat dar intrebarea mea este cum facem mai departe ? Emitem o dispozitie prin care se aprobă, modific statul de funcții ? Su cu ANFP- ul? Instiințez sau solicit aviz pentru aprobarea vacantarii postului de secretar ????
Răspuns la discuția Executie silita giranti
Si in cazul acesta are dreptul sa intre in casa ? Că vine cu politia! Sotul a cumparat un televizor candva iar eu am cumparat un congelator pe rate pe care l-am platit din salariul meu.Are dreptul sa intre in casa care nu este proprietatea sotului si sa inceapa sa execute? Cum fac dovada ca restul lucrurilor din casa ca al doilea TV, sau frigider sau aragaz nu au fost cumparate in timpul casatoriei sau am primit eu cadou de la tatal meu? Nu mai am chitanțele pentru ca nici nu am visat ca trebuie sa dovedesc vreodata de unde le am !!!????
In 2008 sotul meu cu incă un coleg au fost giranti pentru seful lor. Bine inteles ca acesta a plecat din tară, nu are nimic în proprietate și instanța a decis ca cei doi giranti sa fie executati pentru suma de 22.000 lei. Am primit o notificare cum ca vine executorul in casa sa execute. Casa este mostenirea mea si nu a sotului pentru care deocamdata nici nu a fost facut acul de mostenire. Sotul e plecat in strainatate nici macar nu este acasa. Are drept executorul sa intre in casa la mine? Sotul are doar domiciliul de pe C.I. pe adresa respectiva. La data la care a facut împrumutul el locuia inca la parinti. Am fost la banca și mi s-a propus sa iau un credit pe valoarea respectiva impreuna cu celelalt girant, sa platim datoria completa urmand ca noi sa plaim ratele pentru imprumutul nostru pentru a scăpa de dobânda de 29% pe luna aflată pe creditul executat. Imi este foarte frica sa ma bag in datorii iar, am si eu rate la banci.....si sunt bun platnic. Cum sa scap ????????? Sotul meu nu deține nimic in proprietate..... va rog ajutațimă cu un sfat :(( :(( #-o #-o
Răspuns la discuția Salarizare functionari publici
Sunteți funcționar public sau contractual? Ce treaptă de salarizare ați avut înainte să plecați în concediu?
Sincer noi am făcut promovare in grad in luna martie a.c. Am solicitat de la ANFP sa numeasca două persoane în comisia de examinare si în cea de contestare. Am primit numirile, am organizat concursul dupa care am trimis dispozițiile de numire la ANFP. Să nu uit, am aprobat modificarea statului de funcții în sedință de consiliu, în urma modificărilor gradației.
Citiți pe linkul de mai jos. O sa gasisți răspunsuri la mai multe întrebări de la specialișitii de ANFP. [ link extern ]
Răspuns la discuția Mostenire
Va multumesc pentru raspuns.