Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Parintii mei au locuit 30 de ani intr-o casă unde in CF apare ca proprietar bunica si tata ca mostenitor dupa bunicul. Mama mea a decedat in 2011 si numele dansei nu apare nicaieri. Sora mea vrea deschiderea succesiuni dupa mama.Vreau sa stiu daca exista in acest caz masa succesorala? Mama a avut o intreprindere individuala si cred ca nu s-a radiat, astfel apar datorii la stat.
Casa se pare ca a fost a bunicilor paterni.tatal dvs mai este in viata? Daca da in masa succesorala a mamei nu intra parte din Casa caci nu este proprietara.
Mosteniti ce rezulta din acte.
Daca nu rezulta din acte trebuie facut in asa fel incat sa existe acte sau sa reusiti sa faceti acte.

Mergeti cu actele la avocat pentru ca doar asa se poate ajunge la o concluzie.

Nu se poate mosteni ceva ce nu apare in actele de proprietate deoarece inseamna ca nu este proprietar respectivul si nu puteti mosteni daca nu este proprietar.
Da tatal meu mai traieste. Nu este in interesul meu sa fac mostenire dupa mama numai vroiam sa stiu daca intradevar s-ar mosteni ceva. Daca se porneste succesiunea si se imparte Intreprinderea Individuala insemna ca se mosteneste si datoria la stat nu?
PFA nu se poate imparti, acceptarea mostenirii pe NCC este sub beneficiu de inventar, adica daca acceptati mostenirea dupa mama patrimoniul succesoral nu se confunda cu patrimoniul mostenitorului. Mama poate nu are drept de proprietate asupra imobilului insa poate avea un drept de creanta asupra unor bunuri mobile sau imbunatatiri aduse imobilului avand in vedere ca a locuit acolo.
Orice persoana are un patrimoniu fie el cat de neinsemnat sau insemnat ca valoare.
Va multumesc pentru raspuns.