avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate Gatin zenovia

Activitate Gatin zenovia

Buna ziua! As dori un raspuns de la dumneavoastra! in 19 mai 2023 am depus cererea de pensionare anticipata partiala. In Romania.....in aceeasi zi am facut un contract de asigurare sociala si am cumparat o vechime din trecut ( intre 1999 si 2001)....i.am achitat integral in aceeasi zi de 19 mai 2023...la care m.i s.a spus in romania ca o sa beneficiez de ei cind ajung la limita de virsta...daca o fi asa......sper....dar .intrebarea mea este alta...lucrez in italia de 19 ani si trebuie sa ies si aici la pensie. ..ma intereseaza daca : ROMANIA i.mi trimite acesti 2 ani platiti in italia.. ????....pt ca la italieni sint recunoscute perioadele platite la pensie anticipata cu 41 de ani si 10 luni! VA multumesc anticipat!
Buna ziua! EU IN ROMANIA am platit in 2023 o vechime de 2 ani...intr.o SINGURA TRANŞA...chiar in ziua cind am DEPUS dosarul de pensie anticipata partiala.( SINT DEJA PENSIONATA IN ROMANIA )....SI mi.au zis ca la limita de virsta mi.i ia un calcul..SPER SA FIE ASA...DAR MA INTERESEAZA ALTCEVA : - EU AM LUCRAT 22 DE ANI SI IN ITALIA...SI TREBUIE SA MA PENSIONEZ SI PT PARTEA ITALIANA.... AM SI CETATENIE ITALIANA SI INCA MAI LUCREZ SA IES LA PENSIE SI DE LA EI.....Pe mine ma intereseaza daca acesti 2 ani PLATITI IN ROMANIA o sa mi.i trimita in ITALIA . MENTIONEZ CA ITALIA A CERUT PENTRU MINE UN EXTRAS DE VECHIME INTERNATIONAL DAR NU MI.AU APARUT ACESTI 2 ANI IN LISTA . ...DUPA CARE , ACUM O SAPTAMINA AU FACUT ALTA CERERE PT UN ALT EXTRAS DE VECHIME...SI MI.AU ZIS CA PENTRU EI SINT VALABILI ACESTI 2 ANI LA PENSIA ANTICIPATA CU OPTIUNEA DE VECHIME DE 41 ANI SI 10 LUNI...INDIFERENT DE VIRSTA....SI AS IESI ANUL VIITOR DACA I..AS RECUPERA. .STITI DACA POT SA.I RECUPEREZ? SI CUM TREBUIE SA PROCEDEZ DACA NU I.MI AJUNG IN ITALIA?. ? AM ACTE DOVEDITOARE ...ADEVERINTA DE VECHIME ,CARE MI.AU DAT.O CIND AM PLATIT....NU CONCEP SA FIE PIERDUTI ACESTI 2 ANI....AM PLATIT O GROAZA DE BANI PT EI........MULTUMESC ANTICIPAT PT RASPUNS.!
Scusati deranjul..m.ar interesa sa stiu daca o perioada de vechime de 2 ani din trecut ( intre 1999 si 2002) care am platito in 2023 este valabila in italia.??..mentionez ca aceasta perioada nu se suprapune....multumesc f mult
Daca autorizatia de constructie a scazut pt a doua oara cu o luna inainte sa cumpar terenul si constructia inceputa ..(specific cã constructia nu e trecuta in act...apare numai terenul ) si autorizatia a fost deja schimbata de 2 ori....eu acum pot prelungi iar pt a Treia oara, ca nou proprietar?..VA rog mult sa ma lamuriti
Multumesc pt raspuns! Am o alta problema...EU dupa ce am cumparat terenul mai sus mentionat am lasat procura concubinului sa ma reprezine in numele meu SI numai pt mine fara sa instraineze , sa se ocupe de administratia si constructia casei ..in ce mod m.ar putea trişa?pun problema pt ca eu sint plecata la munca si daca el nu construieste mai departe si autorizatia scade,e posibil sa platesc vreo amenda pentru ca aceasta constructie inceputa si farà acoperis nu e trecuta in actul de proprietate...este scris ca am cumparat numai terenul...voi fi sanctionata de lege daca nu termin lucrarea? Sa zic prin absurd ca nu mai sint ajutata de el sa faca treaba mai departe trebuie sa fac din nou toate actele?iar daca as vinde iar ce piedici as avea ...???multumesc!
Buna ziua! Sint ZENOVIA, am cumparat un teren NUMAI pe numele meu SI CU BANII MEI pe care e un inceput de constructie farà acoperis . in actul de cumparare nu a fost scris de notar ca e inceputa constructia, este scris doar ca exista o autorizatie inca valabila pe numele celui de la care am cumparat si urmeaza sa reinnoiesc autorizatia pe numele meu... intreb :daca trebuie sa platesc impozit pe constructie in momentul de fata sau platesc impozit numai pe teren? IAR daca vreau sa trec concubinul in autorizatia de constructie, cind trebuie sa.l trec acum la inceput de constructie sau cind terminam ?SI AR PUTEA sa bage pe cineva in casa daca eu sint plecata in strainatate la munca, sa nu pot intra in casa? C'è drepturi sint in caz de concubinaj? POATE VINDE PARTEA LUI FARA MINE? SAU POATE SA ADUCA ALTE PERSOANE SA LOCUIASCA CU EL? VA MULTUMESC ANTICIPAT!