avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Activitate typhoon

Activitate typhoon

Discuție procura
sal tuturor ,e posibil sa nu fii pus unde trebuie mesajul meu dar sper ca ma ve-ti ajuta.Acum ma aflu in Anglia-colchester la munca si plecand repede din tara am plecat decat cu buletin.Aici imi trebuie pasaport ,se poate sa fac de aici o procura sa o trimit sotiei mele pt pasaport.S-a confruntat cineva cu o astfel de problema sau stie cum sa fac in continuare.Am inteles sau mai bine zis am citit cu ceva timp in urma ca se putea sa las o procura cuiva din familie care putea sa imi depuna actele sau sa imi ia pasaportul nui stiu exact.Ce ziceti se poate asa ceva fara sa fiu nevoit sa ma intorc in tara deorece as pierde serviciul.multumesc.
Discuție Dilema
As dori si eu o parere daca se poate, de la cineva care a trecut prin asa ceva;sotia mea este la seral si ar vrea sa plece de acolo definitiv adica vrea sa renunte sa mai mearga la acest liceu din motive bine intemeiate{precizez ca asta e primul an in semestru intai} si vrea sa se inscrie in alta parte la un liceu particular si ar dori sa stie daca o sa intampine greutati in restituirea actelor{diploma si foaie matricola care ai trebuie in partea cealalta} pe care le doreste cat mai curind ca nu are timp sa astepte prea mult max 1-2zile si cum trebuie sa procedeze sa faca cerere sau cum trebuie procedat.Are scoala dreptul sa ai amine restituirea actelor sau sint obligati sa i le dea daca nu mai doreste sa mai mearga acolo.multumesc si astept raspuns cit mai curind cu putinta pt ca luni vrea sa se duca la scoala sa le ceara.
va multumesc
Răspuns la discuția executare silita
ANAF,institutie de ...0 lei.Astazi am fost la ANAF sa achit suma respectiva(pt. cei nestiutori ea reprezenta-cheltuieli juridice)si acolo surpriza.Printre multele ghisee de acolo era unul pe care scria chiar cheltuieli;asadar i-am inmanat doamnei de acolo somatia si m-a trimis la un alt ghiseu-taxe si impozite-.Acolo o alta doamna mi-a adus la cunostiinta ca am o suma mai mare de plata si ca diferenta constituie penalitati de intarziere(suma initiala era 10 lei,iar penalitatile acctule 6 lei)mi-a inmanat un aviz de plata si m-a trimis la un alt ghiseu.Am dat avizul,doamna a printat o chitanta pe care apredat-o colegei de la ghiseul alaturat si m-a rugat sa-i achit dansei.
Poate va intrebati de ce fac atata caz pt. o suma asa de mica;poate ca din cauza ca nu mi se pare normal.Daca eu am depus cotestatie la un proces verbal in 2004 si s-a admis plangerea(n-a mai fost nici 1 recurs)nu era normal ca tribunalul sau anaf sa-mi trimita ulterior o instintare a respectivelor cheltuieli judiciare si nu dupa 4 ani.Eu nu am primit nimic acasa(daca stiu eu bine trebuie sa semnezi postasului pt.ea) si nu am stiut nimic pana acum oct.2008,
De ce ANAF cand trimite asemenea somatii insotite de diverse alte documente(ex.meu-titlu de executare silita)nu recalculeaza asa zisele penalitat pana la data emiterii)i(poate altcineva are o suma mai mare decat a mea,merge cu suma fixa la el si i se spune ca are mai mult de plata,asta pe langa statul la cozi interminabile si plimbaritul de la un ghiseu la alte 3-4).Poate in curand sau peste cativa ani voi primi o alta somatie de genu` si atunci ce e de facut?...E normal sa nu te interesezi de unde provine de plata o suma mica(ex.meu 10 lei) daca platesti taxiul pana tribunal,acolo ti se spune ca trebuie sa depui o cerere(+1 timbru fiscal sau judiciar pe care trebuie sa-l iei de la Administratia taxelor si impozitelor care are sediul in celalalt capat al orasului).Dupa aceea trebuie sa mai depui o contestatie la respectiva somatie si alte demersuri inventate de mosi de peste 70 de ani care dorm si ne "conduc"incet dar sigur la pierzanie.Concluzie:e normal sa te descurajezi in a te interesa de sume mici,atata timp cat cheltui mai mult si pierzi nu suficient timp,ci ore intregi,alteori o zi intreaga(de program ANAF).Pacat de noi(Romania0ca suntem o natie destul de inteligenta si muncitoare,dar ne lasam calcati in picioare de 1 sistem deficitar...
Cat despre acest forum,e o adevarata familie-aici"asculti"si te faci "ascultat"de oameni de un grad ridicat de competenta in mai toate problemele sociale
Imi cer scuze pentru incoerenta aratata pe alocuri si multumesc celor care citesc si impartasesc 'EXPERIENTE" de genu...:O
LUMEEEE!Cea mai ciudata si abuziva retea este ZAPP.Am cittit nenumarate(pe diferite site-uri) nemultumiri ale abonatilor acestei retele.Mi se pareau ciudate si nefondate,asta pana sa imi vina si mie randu`.
Am facut cerere de incetare a serviciului telefonic cu cel putin 30 zile(dupa cum se cere in contract)a incetarii contractului care expira pe 26 august pt.primul abonament si pe 9 septembrie pentru cel de al doilea.Acu vine partea interesanta,dupa cum vedeti suntem in 09.10.2008 si abonamentele au fost sistate probabil la data aniversara contractului,dar eu am primit inca o factura in plus pentru primu abonament pe luna septembrie(desi contractul inceta pe 26 august)si mi-au spus ca o sa mai primesc o factura la sfarsitul lunii acesteia pentru abonamentul al doilea(care inceta pe 9 septembrie).Am mers cu contractul la un punct de lucru al retelei si respectivul agent mi-a spus ca nu stie ce e de facut(nu vad atunci criteriile de angajare daca omu e afon in ceea ce lucreaza)si ca facturile se emit de la bucuresti(io locuind in provincie)si mi-a recomandat sa sun la serviciul de relatii cu clientii.Am sunat si au inceput sa o dea cotita,ca mai bine ar fi sa platesc ce s-a emis,ca desi abonamentul se incheie la 12 luni in cap,perioada de facturare este mai lunga si alte bazaconii.Dupa ce mi-am facut 1 car de nervi am luat contractul din nou la rasfoit si nu am inteles mare branza...
Acu ce va rog...banuiesc ca multi dintre d-voastra au un asemenea abonament si poate ati aprofundat mai bine conditiile de incetare a serviciului respectiv,asa ca va rog sa imi explicati CARE-I FAZA? ca io-s mai greu de cap sau ei incearca sa ma prosteasca...
E destul de hilar cum se comporta cand esti in situatia de a face un abonament telefonic(te bibilesc si te sucesc pe toate partile)dar cand e vorba de incetare a serviciului vin cu oferte "presupus"tentante,iar daca nu reusesc incearca tertipuri de genu(ex.meu)sau chiar abuzuri.
Chiar zilele acetea citeam pe acest site cum un coleg de-al nostru si-a dat acordu` verbal de a prelungi contractul,dupa care s-a razgandit iar cei de la zapp ce credeti ca i-au spus?ca nu poate sa renunte ca ei au inregistrarea in care el isi da acordu,iar daca vrea sa renunte trebuie sa plateasca o taxa(destul de maricica(120 euro sau ron ,nu mai stiu exact)
In concluzie as dori niste pareri care sa ma lumineze(are sens sa ajung cu ei prin judecata sau au niste dedesubturi prin contract pe care nu le-am aprofundat si atunci au un temei legal la ce fac)
Tin sa multumesc celor care mi-au raspuns la alte subiecte pe forum si sa precizez ca au fost raspunsuri de mare competenta....
Referitor la zapp...aviz amatorilor,cand faceti un contract incercati sa-l si cititi,nu doar sa dati cu subsemnatu` la secunda#-o
Răspuns la discuția executare silita
natura obligatiei fiscale se refera ca motiv:cheltuieli judiciare
as dori daca se poate parerea unui conultantant pt. urmatoarea problema:Am primit astazi de la ANAF o somatie insotita de un titlu executoriu care arata cam asa:
natura obligatiei fiscale titlu executoriu nr/data cuantumul sumei datorate(lei)
92 cheltuieli judiciare .................................. 10

daca in termen de 15 zile de la primirea prezentei somatii, nu veti achita sumele mentionate pt.care termenul legal de plata a expirat sau nu veti face dovada stingerii acestora,in baza prevederilor art.145,alin.(1)din Ordonanta Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala,republicata ,cu modificarile ulterioare,se va proceda la continuarea masurilor de executare silita.Toate cheltuielile ocazionate de stingerea sumelor aratateb mai sus,exclusiv cele generate de comunicarea acestei somatii prin posta,vor fi suportate de dvs.

se mai precizeaza pe ce cai se poate contestatie,etc
problema care se pune este ca nu stiu de unde as avea de plata aceasta suma(doar in cazul unui proces din 2004-2005,cand am depus o contestatie impotriva unui proces vb.intocmit de Administratia Drumurilor Natinale.Dupa cateva infatisari mi s-a adfmis plangerea,ceea ce eu cred ca mi s-a dat castig de cauza)
As dori o parere pt. ca intentionez sa o platesc fiind asa mica suma...