avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate ancasb

Activitate ancasb

pentru notificare trebuie sa contactez un avocat ?
Buna ziua,am mare nevoie de sfatul dumneavoastra in urmatoarea situatie,am dorit sa ajut pe cineva si in anul 2021 am incheiat o promisiune bilaterala de vanzare cumparare stabilind o suma si doua termene de plata in 10 05 2023 si in 10 05 2024 ,acum nu mai doresc sa vand terenul in conditiile in care preturile au crescut si bani s-au devalorizat .
In promisiune s-a trecut si o suma de lei in cazul nerespectarii promisiunii ,suma considerata arvuna ,mentionez ca nu am incasat nimic pana acum.Am anuntat ca nu mai doresc sa vand si sunt deacord sa platesc suma stabilita in cazul nerespectarii promisiuni dar m-am trezit cu o notificare de la un avocat ca daca nu dau un cont unde sa vireze suma datorata pentru primul termen va trebui sa achit dublu sumei considerata arvuna.Am dorit sa fac o programare la notar pentru anularea actului si plata sumei datorate dar promitentul cumparator nu mai raspunde la telefon.Ce trebuie sa fac ,in ce conditii pot renunta la aceasta promisiune bilaterala ?Va multumesc !
Buna ziua,am un spatiu comercial inchiriat din 15 02 2023 . chiria este in valuta pana la ce data trebuie sa depun declaratia unica ? .Doresc sa mai stiu daca chiria este 600 euro lunar o sa platesc CASS ?
buna ziua,va rog sa-mi spuneti daca contractele de inchirire si cel de comodat se inrgistreza undeva?Detin ambele contracte si nu stiu cum sa procedez si daca este obligatorie declararea contractelor.Pentru contractul de inchiriere am depus declaratia unica.Mai am o intrebare daca chiria este de 600 euro(Venit brut 31200 si venit net 18720 lei) trebuie sa platesc CASS . Va multumesc anticipat pentru raspuns !
buna ziua,va rog sa-mi spuneti daca contractele de inchirire si cel de comodat se inrgistreza undeva?Detin ambele contracte si nu stiu cum sa procedez si daca este obligatorie declararea contractelor.Pentru contractul de inchiriere am depus declaratia unica.Mai am o intrebare daca chiria este de 600 euro(Venit brut 31200 si venit net 18720 lei) trebuie sa platesc CASS . Va multumesc anticipat pentru raspuns !