avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate lilly11a

Activitate lilly11a

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu o informatie.

Avem un contract de mandat care a incetat in aprilie. In cadrul contractului este prevazut un bonus de performanta care se acorda dupa incheierea anului financiar (care la noi e la finalul lunii iunie). Cum sa procedam in acest caz? Cum sa ii platim acel bonus? Pe stat de plata (chiar daca nu exista un contract activ) se poate? Exista alta varianta? Am tot cautat, dar nu gasim informatii pe aceasta speta.

Multumesc frumos!
Buna ziua,
am rugamintea sa ma ajutati, deoarece ma confrunt cu urmatoarea situatie:
Un fost angajat solicita o adeverinta cu veniturile incasate de la firma, problema e ca in intervalul solicitat, firma si-a schimbat denumirea.Mai domnul are nevoie de adeverinta cu veniturile incasate intre 01.04.2003-01.10.2006. Incepand cu 01.01.2005, firma si-a schimbat denumirea (asta am aflat, dar nu am documente in acest sens), la dosarul personal nu apare nici o modificare. Care nume de societate sa il trec pe adeverinta?Contractul e pe primul nume iar decizia de desfacere e pe numele nou. Am dreptul sa eliberez adeverinte pe numele de firma vechi?Pe langa asta, din arhiva imi lipsesc state de plata din intervalul respectiv. Am solicitat la ITM duplicate, sper sa le primesc. Nu stiu ce raspuns sa dau domnului. Sa il trimit la ITM sa solicite acolo adeverinta?
Multumesc anticipat!
Multumesc
Buna ziua,
ma confrunt cu urmatoare problema. Am un angajat care e in firma din 2002, cand a fost incadrat cu functia de lacatus mecanic, insa dl. are diploma de sculer matriter. Sunt functii apartinand aceleasi categorii in COR, insa sunt functii totusi distincte. Vreau sa stiu daca e nevoie sa ii schimb functia in CIM sau pot sa il las asa.
Multumersc
Stiu ca nu este, tocmai de aceea v-am cerut ajutorul. Insa pentru functiile din COR care incep cu cifra 2 sunt obligatorii studii superioare asa-i? Operator nu pot, pt ca e cu totul altceva...alte variante nu mai am cumva?
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie, la ce cor COR incadrez un angajat care urmeaza sa ocupe postul de Programator CNC?

Multumesc
Răspuns la discuția Eliberare adeverinta fost angajat
asta am gasit si eu. dar nu e specificat nimic legat de obligatia de eliberare a adeverintei referitoare la concediile medicale din perioada contractului. oricum eu i-am facut adeverinta. daca asta il ajuta si firmei nu ii face rau de ce nu. multumesc pentru informatii
Buna va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
- un fost angajat, al carui contract s-a incheiat in urma cu 2 sapt, solicita o adeverinta pentru medic si pentru casa de pensii cu numarul de zile de concediu de boala din ultimele 12 luni. Pot eu sa ii eliberez adeverinta daca nu mai e angajat in firma?Sau mai bine spus sunt obligata sa ii eliberez asemenea adeverinta daca nu mai e angajat?.

Multumesc.
Răspuns la discuția Tichete de masa
cam asa am interpretat si eu, voiam doar sa cer si alte pareri. Intrebarea mea este daca exista posibilitatea sa trebuiasca sa platim impozit pt tichetele acordate zilelor de sambata?
Răspuns la discuția Tichete de masa
da le-am citit si alea, insa din cate am inteles eu de la itm, noi luna aceasta figuram cu 4 zile lucratoare iar luna viitoare vom figura cu 6 zile lucratoare. eu in ideea ma gandeam ca as putea sa le dau tichetele pentru zilele respective, deoarece sunt un fel de compensare pe zilele libere primite luna aceasta.