avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate elena742008

Activitate elena742008

Răspuns la discuția vizitarea minorului
gasiri a scris:

Cel mai bine ar fi sa va intelegeti cu tatal.Daca nu se poate, adresati-va instantei pentru micsorarea sau schimbarea programului de vizitare sau, daca lasarea minorului singur impreuna cu tatal prezinta un grad de pericol pt. copil, fie il insotiti dvs.cand acesta il ia, sau cereti instantei, daca aveti dovezi temeinice, stoparea legaturilor cu minorul pentru binele acestuia.

=D>=D>=D>multumesc de sfaturi.intradevar a inteles cineva despre ce vorbesc!
totusi imi raspunde si mie cineva?imi da si mie cineva o explicatie clara?
sant in actiune de partaj,eu am avut o garsoniera dobandita inainte de casatorie pe care am vindut-o in timpul casatoriei, cu banii obtinui s-au facut imbunatatiri n casa ,nu pot demonstra cu factuuri sau chitante pt ca in momentul acela nu-mi puneam problema daca se va intampla ceva pe viitor, pot cere un procent mai mare din valoarea apartamentului, ca document am numai contractul de vinzare cumparare,pot aduce martori care sa confirme ca cu banii obtinuti am contribuit la valoarea apartamentului?
ce saNSE AM?
am si eu nevoie de sfaturi:am divortat fostul sot nu mai locuieste cu mine de 1an sta in alta localtate,eu locuiesc in apartamentul proprietate comuna adica amindoi santem proprietari,el nu are domiciliul unde locuiesc eu.de ce nu pot sa ii fac evacuare.avocatul mi-a spus sa schimb iala la usa am schimbat-o fostul sot a venit si a facut scandal am chemat politia i-a dat amenda,am fost reclamata apoi la politie ca nui dau drumul in casa si ca are dreptul.i-am dat cheie de la usa ,vine in lipsa mea si-mi ia lucruri din casa,nu stiu cum sa mai procedez.care spune schimba iala care spune ca are dreptul....mentionez ca am deschis actiune de partaj.avocatul mia spus datorita faptului ca nu are domiciliul la adresa mea nu ii pot face evacuare este adevarat?
pot schimba iala pina la finalizarea partajului?
Răspuns la discuția parasirea tarii cu copil minor
si pe mine ma intereseaza acest subiect,daca am hotarare definitiva ,fara drept de apel si inatacabilaasa scrie pe hotararea de divort in care copilul imi este incredintat mie sprecrestere si educare,pot calatori cu el in srainatate fara acordul tatalui?nu o sa am surprize la aeroport?.daca vreau sa ma stabilesc in alta tara pot fara acordul tatalui?


am auzit tot felul de variante:-/
Răspuns la discuția vizitarea minorului
uimitor! si eu sant in aceeasi situatie, copilul meu are 5 ani ,am divortat tatal a castigat un drep de vizita cu luare la domiciliul lui in schimb copilul plinge si nu vrea sa mearga la tatal lui,ii este teama de el, nu ca il bate sau alt ceva dar faptul ca a asistat la agresiuni din partea tatalui fata de mine si faptul ca a mers la el odata si nu vroia sa il mai aduca pur si simplu nu vrea.in situatia asta ce pot face?iar un alt proces la ce folos!stiti ce am observat in instanta cu cat spui mai multe minciuni ai castig de cauza.de exemplu la mine aveam toate dovezile ca este um om agresiv ca nu se intereseaza de copil si ce credeti instanta ia dat castig de cauza si treb sa platesc si cheltuieli de judecata vi se pare normal?
poate lua cineva copilul cu forta?in cat timp se platesc cheltuielile de judecata?
ajutati-ma cu sfaturi.va multumesc:-/