avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate suzy08

Activitate suzy08

Buna ziua! O persoana cu 3 copii doreste sa lase prin testament intreaga cotitate disponibila din averea sa doar unuia dintre copii. Insa, are (printre altele) un teren pe care vrea sa lase in intregime acestui copil. Deci ar fi doua clauze: copilul A mosteneste intreaga cotitate disponibila si in particular mosteneste si acest teren in totalitate. Se poate formula astfel incat sa nu fie probleme sau cele doua clauze nu sunt compatibile? Multumesc!
Răspuns la discuția CIM expirat
Avand in vedere ca am depasit 36 de luni, am posibilitatea sa inchei un nou CIM pe durata determinata sa zicem saptamana viitoare, sau va trebui sa astept 3 luni sa nu fie considerat contract succesiv? Mentionez ca ar fi al treilea contract cu acelasi anagajator. Multumesc anticipat pentru ajutorul Dvs.
Răspuns la discuția CIM expirat
Multumesc pentru raspuns! Atunci nu am alta posibilitate decat sa incep demersurile pentru incheierea unui nou CIM?:( In aceasta perioada, mi-a fost achitat salariul...Va trebui sa-l returnez? Aceste 2 luni in care practic am lucrat la negru (?) constituie vechime in munca sau nu?
Discuție CIM expirat
Buna ziua!
Sunt (sau am fost?) angajata la o Primarie cu CIM pe durata determinata pe 46 de luni. Saptamana trecuta, cand s-a dorit introducerea unui act aditional in Revisal, mi s-a adus la cunostiinta ca in program apare ca durata CIM a expirat in august, desi conform contractului acesta ar trebui sa expire in iunie 2016. Ce se poate face in acest caz? Nu exista nici o posibilitate de a prelungi in Revisal durata CIM, avand in vedere ca durata contractului este prevazuta de o lege speciala (Legea nr. 215/2001-pe durata mandatului Primarului)?
Discuție OUG 18/2009
Buna ziua!
Este posibil constituirea unei asociatii de proprietari/locatari de catre chiriasii dintr-un bloc proprietate a Primariei, in scopul participarii la programul de reabilitare termica?Personal, mi se pare ca fiind vorba de asociatie de "proprietari" acest lucru este exclus, si implicit si participarea la programul de reabilitare, din pacate. Astept pareriile dvs. Multumesc!
Va multumesc foarte mult pentru ajutor.
Buna ziua. Am o intrebare la care nu gasesc raspunsul singura. Va rog sa ma ajutati. Un prieten a venit la mine cu urmatoarea problema: a demisionat de la o firma de metalurgie, unde se fabrica un anumit produs, iar acum vrea sa se apuce de fabricarea produsului prespectiv pe cont propriu, in propriul atelier, infiintand o A.I. Fostul sef l-a amenintat ca produsul este "brevetat" si ca il va da in judecata, insa din cercetarile noastre se pare ca nu este inregistrat la OSIM. Oricum produsul nu este o inventie unica, cred ca nici nu poate fi "brevetat", mai este fabricat si de alte firme in domeniu, si nu are nici marca. Intrebarea mea este, daca infiintand o asociatie individuala, omul totusi se apuca de fabricarea produsului acasa, poate fi dat in judecata pentru concurenta neloiala sau pentru altceva, in masura in care se dovedeste ca produsul chiar nu este inregistrat la OSIM?