Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! O persoana cu 3 copii doreste sa lase prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! O persoana cu 3 copii doreste sa lase prin testament ...

Buna ziua! O persoana cu 3 copii doreste sa lase prin testament intreaga cotitate disponibila din averea sa doar unuia dintre copii. Insa, are (printre altele) un teren pe care vrea sa lase in intregime acestui copil. Deci ar fi doua clauze: copilul A mosteneste intreaga cotitate disponibila si in particular mosteneste si acest teren in totalitate. Se poate formula astfel incat sa nu fie probleme sau cele doua clauze nu sunt compatibile? Multumesc!
suzy08, utilizator
in cotitatea disponibila e si acel teren. Calculati valoarea bunurilor si lasiti bunuri copilului in acea valoare- terenul si apoi inca ceva de ce mai ramane, daca ramane.
adica numiti in testament ce bunuri lasati si cui, impartiti toate averea prin testament, copiilor, fara sa incalcati rezerva celorlalti 2.