avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Activitate knight

Activitate knight

Ati avut dreptate. Proces verbal de contraventie. Mi-au mintit ca nu imi da la fata locului si mi-au dat 2000 LEi si 1000 platiti in 15 zile. Oricum e ciudat, ca n-am semnat nimic, nu au fost martori. Mi se pare aiurea ca mi-au dat amenda fara un martor si fara seemnatura mea. In procesul acesta e doar semnatura politistului local si a mea nu.
Cum e posibil sa se intocmeasca proces verbal fara martor si nu la fata locului ci mai tarziu. In ce tara traim salbatica.
Cornel Vasile a scris:

In plicul de la posta, exista posibilitate sa va fie comunicat [procesul-verbal de sanctionare.

În care este specificată amenda sau doar procesul verbal de sancționare și avertismentul. Pentru că la fața locului nu mi a dat nicio amendă nici nu s a pus problema asta
Buna ziua

Am avut o situatie acum o saptamana cand a trebuit fortat de situatie intr-o seara sa arunc la gunoi niste troace era duminica seara tarziu (urma luni sa sun la serviciul salubrizare). Cineva m-a reclamat, iar dupa 30 de minute a venit un echipaj de la politia locala si mi-a cerut numele prenumele si numele parintilor. Ciudat... Apoi au scris pe o agenda de-a lor. Ieri am primit la cutia postala un aviz sa ma duc la posta sa ridic o recomandata. Va trebui sa ma duc luni sa vad despre ce e vorba. Oare ce sa fie? Credeti ca este amenda totusi? Ma gandesc ca daca era amenda ma amenda pe loc. Ce parere aveti? (stiu, voi vedea luni si revin cu informatii). Ce poate sa scrie in acea recomandata, sau doar avertisment.
Buna ziua,

Am si eu o speta in care as dori sa ma indrume un avocat cu un sfat.

"Recent s-a intamplat sa ma confrunt cu o invazie de plosnite de pat, si cum sunt la ordinea zilei (vedeti cazul Paris si multe alte locuri) la apartamentul de la parter al dansei au constatat si ei plosnite de pat. Eu mi-am facut dezinsectiile, am facturile doveditoare emise de compania de dezinsectie, insa aceasta persoana vecina imi cere la obraz banii de mobila noua pentru ca cea veche a aruncat-o fiind infestata. Este normal asa ceva? Si in caz contrar o sa mearga mai departe sa ma actioneze in instanta sa ma dea in judecata.

Cu cine am vorbit mi-au spus ca face o greseala mare. Cum poti sa acuzi pe cienva fara dovezi? Eu asa ceva nu am mai auzit. Poti sa dai pe cinevai in judecaeta un chirias cand iti distruge mobila sau vecinul care te inunda si nu te intelegi cu el sa-ti repare dauna provocata. E cat se poate de clar evident in aceste cazuri...

Plosnitele se pot audia ? Sa intrebi de unde au venit. Ca sa gasesti vinovatul
Si ca eu as fi autorul moral? Ea sdustine ca eu sunt autorul moral si ca eu trebuie sa platesc sa-i returnez banii. Ideea e ca nimeni altcienva din bloc nu s-a confruntat cu aceasta problema doar eu si apartamentul dansei (vecinei). Am intrebat vecinii si nu, nu au, altfel ar fi spus.
Ca si concluzie eu am rezolvat problema, si ea la fel insa are pretentii la mobila noua care a cumparat-o sa-i platesc mobila."

E normal cum procedeaza aceasta individa?
Anul trecut sub apartamentul meu (care este inchiriat) s-a mutat o familie. Barbatul a chemat politia de nenumarate ori la chiriasii mei si politia a constatat ca acesta nu se incalca tulburarea linistii publice. Au vazut dansii ca nu e muzica, zgomote. Altfel i-ar fi avertizat si amendat.

Daca aude ca iti cade ceva din mana noaptea gen o cana, lanterna sau pasi cand te duci la baie te poti trezi cu politia la usa din senin.
Ce se poate face in cazul acesta? Care sunt caile legale?

Eu consider ca este este hartuire, avand in vedere ca a venit politia in decurs de 1 an de 5 ori si de fiecare data nu s-a constaet nimic, larma, muzica tare, tipete, bocaneli.
Acesta cred eu ca vrea doar sa intimideze si sa descurajeze apeland 112. Si consider ca face si o greseala ca apeleaza 112 pentru ca este un numar de urgenta 112. Ori si daca ar fi galagie noaptea asta nu e urgenta.

Da, am incercat sa o dau la pace cu el, sa discut el omeneste dar acesta afirma ca nu are nimic perosnal cu mine etc etc ca simplu vrea sa doarma ca e obosit si vrea liniste mormantala ca el pleaca la serviciu dimineata. Si ca la bloc trebuie liniste totala, sa nu se auda musca. Il stiu alti vecini de reclamagiu ca ar avea legaturi cu politia.

Citind legea 61/1991 aceasta spune ca citez "- tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 şi 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;"

Ori in condiile in care iti scapa ceva din mana sau se aud pasi, asta mai e tulburare a linistii publice? Eu nu cred. La bloc asa e, sunt vecini este o comunitate, nu poti sa ceri unui om sa se culce de la 22:00. Unii oameni muncesc si noaptea la PC. Cine vrea liniste totala ar trebui sa ia considerare sa se mute la casa.

Astept parerea unui avocat.
Va multumesc anticipat
Buna ziua,
Vreau sa intreb si eu o persoana experta

Am si eu o problema cu o societate de asigurari. Mama mea a avut un creditde nevoie personale la BancPost ulterior cumparata de Banca Transilvania. Mama mea a decedat in aprilie 2020. Ea avea asigurare de viata pe credit. Ideea este ca cei de la societaetea de asigurari imi cer documente medicale, invesetigatii paraclinice. Eu nu am nimic acasa, documente de-ale mamei mele. Mama nu a fost internata in spital. Toate fisele medicale sunt la policlinica in arhiva. Am facut demersuri la policlinica si Ministerul Sanatatii dar fara rezultat. Ambele mi-au spus cla negru pe alb ca ,,acele fise medicale nu se pot obtine decat in baza unui consimtamant explicit al mamei mele si ca sunt protejate de legea 46/2003'', si nici mostenitorii legali nu au dreptul de a intra in posesia lor. Vad ca sunt foarte fermi in raspunsurile lor. Problema e ca la momentul semnarii creditului BancPost nu i-a cerut ei niciun consimtamant, nu exista un asemenea document. Mama a semnat contractul de credit si polita de asiugrare si asta e tot. Toate documentele in original le am la mine. Societatea de asigurari Eurolife FFH a spus ca nu e suficient certificatul constatator al decesului pentru a redeschide dosarul de dauna si a-l solutiona platind bancii suma respectiva (despagubind) si ca trebuie si alte docuemnte aditionale fise medicale prin care sa rezulte faptul ca mama nu suferea de o boala cronica sdau alte boli cronice la momentul seminarii creditului.
Ce variante exista de a rezolva? Vad ca fisele medicale ale ei nu se pot obtine doar in baza unui consimtamant explicit al acestia, ori acel consimtamant cum am spus mai sus nu exista, nu il am nici eu, nici banca nici firma de asigurari. Pentru ca nimeni nu i-a cerut asta cand a semnat contractul de credit. Eu am facut tot ce a depins de mine, dar m-am lovit de refuzul policlinicii dar si cel al Ministerului Sanatatii privind eliberara acelor fise medicale.


In speranta unui raspuns favorabil,
Va multumesc anticipat!