avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate fundy

Activitate fundy

Buna ziua!

Exista un titlu de proprietate emis cf legii 18/1991, prin care mai multi mostenitori sunt pusi in posesie cu mai multe terenuri. Unul din mostenitorii trecuti pe document, este bunicul meu, decedat, pentru care s-a facut succesiunea dar nu se stia despre acest titlu la acea data. Unii dintre mostenitorii trecuti pe act, nu vor sa intreprinda nici o actiune, altii nu sunt de gasit sau nici macar nu sunt cunoscuti de cei implicati. Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmeze mama mea pentru a intra in posesia partii ce i se cuvine, tinand cont de faptul ca bunica este in viata si ca mama mai are un frate, tot in viata?
Răspuns la discuția calcul concediu medical
Multumesc mult pentru lamuriri!
Răspuns la discuția calcul concediu medical
Multumesc mult pentru raspunsuri, insa nu scrie nicaieri ca nu se ia in calcul exact acel venit. Exemplu concret : salariul in ultimele 6 luni a fost de 1000 lei lunar pt care s-au platit contributii, iar pentru cei inca 500 lei lunar in plus, de la comisii, nu s-au platit probabil pt ca este exceptie. Practic contributia s-a platit doar pentru ce este cerut de lege, insa nu scrie nicaieri ca nu se iau in calcul banii de la comisii pt ca nu s-au platit contributii pt ei. Datoria catre stat este platita. Plata contribuiei s-a facut, chiar daca doar pt o parte din venit, pt ca doar acea obligatie exista. In schimb, la baza de calcul ar trebui sa se ia in considerare si suma de la comisii. In speranta ca m-am facut inteles, astept argumente solide!
Daca in ultimele 6 luni, functionar fiind, am beneficiat si de venituri din participarea la anumite comisii, acestea intra in baza de calcul a indemnizatiei pentru incapacitate tmporara de munca?
Ma intereseaza sa cumpar o garsoniera intr-un bloc nou nefinalizat.Trebuie sa dau avans si la finalizare diferenta.In cazul in care dezvoltatorul(unele apartamente sunt pe persoana fizica iar altele pe PJ datorita faptului ca persoana fizica a venit cu terenul iar dezvoltatorul i-a dat o parte din apartamente) da faliment pot recupera avansul? mentionez ca garsoniera pe care o vreau este pe persoana fizica.Ce se intampla de fapt cu bloocul care este 90% finalizat in acest caz? Trece in patrimoniul creditorului?
Ma intereseaza sa cumpar o garsoniera intr-un bloc nou nefinalizat.Trebuie sa dau avans si la finalizare diferenta.In cazul in care dezvoltatorul(unele apartamente sunt pe persoana fizica iar altele pe PJ datorita faptului ca persoana fizica a venit cu terenul iar dezvoltatorul i-a dat o parte din apartamente) da faliment pot recupera avansul? mentionez ca garsoniera pe care o vreau este pe persoana fizica.Ce se intampla de fapt cu bloocul care este 90% finalizat in acest caz? Trece in patrimoniul creditorului?
Blocul e unic in zona dpv al raportului calitate/pret si al bugetului disponobil.Vrem doar aici, asa ca am putea infiinta o societate dar informatiile despre asociatii acesteia sunt publice? Poate afla administratorul din curiozitate date despre asociatii societatii ce apare ca proprietara a garsonierei respective?
Astept cu interes sfaturi si sugestii!
As vrea sa achizitionez impreuna cu sotia o garsoniera in imobilul unde locuiesc socrii mei insa fara stiinta acestora.Ce varianta avem pentru ca administratorul sa nu cunoasca numele proprietarului garsonierei respective ?(pentru a nu le spune).Mentionez ca am dori s-o inchiriem.
Răspuns la discuția date de identificare
Presupunand ca suntem o institutie publica si primim o petitie prin e-mail.In continutul acesteia nu apare decat numele si prenumele celui care o formuleaza.Poate fi considerata anonima chiar daca are o adresa de posta electronica unde sa i se expedieze raspunsul? Daca in continut nu-si trece nici macar numele ?
Răspuns la discuția date de identificare
Datele de identificare am inteles ca sunt : numele, domiciliul si starea civila.Trebuie mentionate toate atunci cand vine vorba de o petitie transmisa unei autoritati publice, sau este suficient doar numele?

Multumesc anticipat.