avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru andra

Activitate alexandru andra

Conform. Legii 296/2023 dacă șeful de birou se desfiinteaza cu 01.11.2023, dar structura are 25 de funcții publice de execuție, el se încadrează în normativiul de personal aprobat și poate ocupa.o funcție ierarhica superioara cu acordul conducerii, al său si dacă îndeplinește condițiile de studii, vechime in specialitate. Așadar, se poate transformata în sef serviciu.?Vad ca .nu te condiționează legea din ce am citit.
Pentru interes personal .

Cornel Vasile a scris:

Verificati in procedura operationala de acordare a CO.

Suspendarea pentru ce motiv a avut loc?

Concediu de odihna planificat in iunie, perioada in care am fost in suspendarea raportului de serviciu, dar revin acum spre sfarsitului iulie si vreau concediu dar conducerea imi spune ca nu mi acorda ca trebuie reprogramat. Unde scrie asta?

Corect!
Baza legala de numire pentru exercitare este. Ma gandesc ca, conducatorul autorității l a numit, tot el poate sa i inceteze exercitarea fara a motiva.???

Cornel Vasile a scris:

Ordonanța de Urgență nr. 57/2019 privind Codul administrativ este in vigoare de la 05 iulie 2019...

Incetare exercitare temporara a functiei publice de conducere conform carui art din codul administrativ se face? Trebui motivat referatul de incetare?
Constituie vechime in mu.ca perioada in care un functionar public i a fost suspendat raportul de serviciu fiind in concedih medical mai multe de 30 zile?


Angajatorul a montat camera qudio video in interiorul masinii de serviciu.
Este legal sa filmeze fara acordul salariatului?
Baza legala imi puteti spune
Discuție Avizare Orniss
As dori sa stiu cum o persoana dintr o institutie poate fi autorizata orniss. Care sunt pasi pe care trebuie sa ii urmez?
Nimeni nu ma poate ajuta cu un raspuns?

alexandru andra a scris:

Se poate infiinta intr o institutie publica un CAR al functionarilor publici?
Care sunt pasii de urmat, baza legala, pot detine functii in cadrul CAR ULUI, functionarii publici sau trebuie sa angajeze personal contractual pentru contabili, casier, cenzori?

Se poate infiinta intr o institutie publica un CAR al functionarilor publici?
Care sunt pasii de urmat, baza legala, pot detine functii in cadrul CAR ULUI, functionarii publici sau trebuie sa angajeze personal contractual pentru contabili, casier, cenzori?