Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna planificat in iunie, perioada in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna planificat in iunie, perioada in care am fost ...

Concediu de odihna planificat in iunie, perioada in care am fost in suspendarea raportului de serviciu, dar revin acum spre sfarsitului iulie si vreau concediu dar conducerea imi spune ca nu mi acorda ca trebuie reprogramat. Unde scrie asta?

Verificati in procedura operationala de acordare a CO.

Suspendarea pentru ce motiv a avut loc?
Pentru interes personal .

Cornel Vasile a scris:

Verificati in procedura operationala de acordare a CO.

Suspendarea pentru ce motiv a avut loc?

cum nu l-ati luat in iunie, dvs nu vi se pare ca trebuie reprogramat ? Cred ca in iulie, il iau cei programati in iulie.
Cred ca despre asta, scrie acolo unde scrie ca pt a va lua concediu, trebuie programare.
gi-jane2, moderator
1. Nu mai citati raspunsurile. Apasati direct RASPUNDE.

2. Potrivit legii, de regulă, concediile de odihnă trebuie să fie efectuate de către isalariaţi conform programării. In cazul în care, după programare intervin unele situaţii determinate fie de interesele serviciului, fie de interesele angajatului, programarea iniţială poate fi schimbată.

3. Legislatia actuala prevede doar cateva situatii privind reprogramarea : incapacitatea temporara de munca sau concediul de maternitate, concediul de risc maternal ori concediul pentru ingrijirea copilului bolnav care a survenit in timpul efectuarii concediului de odihna anual, cand efectuarea zilelor de concediu nu este posibila la incetarea acestor situatii.

4. La nivelul fiecarei institutii publice , din cate cunosc, trebuie sa existe o Procedura operationala privind Procedura privind programarea, modificarea si efectuarea concediului de odihna. In acest document, trebuie sa existe si prevederi referitoare la reprogramarea CO.