Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nelamurir concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nelamurir concediu odihna

M-am uitat peste Codul Muncii, Capitolul III - Concediile si as avea cateva nelamuriri:

1. In ce conditii se poate refuza o cerere de concediu odihna unui angajat care are zile c.o. disponibile ?
2. In cazul fractionarii, una dintre fractiuni sa fie de minim 10 zile lucrătoare - are asta legaura cu programarea initiala ? Adica daca cele 10 zile sunt programate, restul nu este obligatoriu sa fie programate ?
3. Daca se implementeaza un sistem informatic pentru solicitarile si aprobarile de c.o. este legal ca acesta sa restrictioneze posibilitatea angajatului de a crea solicitarea de c.o. ?
4. Care este intervalul admis sau variatia admisa pentru c.o. programat ? Adica spre exemplu, daca tot c.o. a fost programat, cat de strict trebuie sa se respecte aceasta programare si in ce conditii se poate solicita c.o. in afara programarii ?
1.in cazuri de forta majora sau daca angajatul este instiintat in scris, inainte de a depune cererea de concediu , de o activitate ce trebuie facuta imediat.
2.programarea concediului de odihna se face pentru toate zilele de concediu acordate intr-un an.
3.Da este posibil .nu cred ca este in regula acest lucru.angajatul tot va trebui sa solicite cumva concediul si sa demonstreze la nevoie ca solicitarea de concediu s-a facut.
4.cititi art 149 - salariatul este obligat
1. In ce conditii se poate refuza o cerere de concediu odihna unui angajat care are zile c.o. disponibile ?

In conditiile in care nu este conform programarii.

2. In cazul fractionarii, una dintre fractiuni sa fie de minim 10 zile lucrătoare - are asta legaura cu programarea initiala ? Adica daca cele 10 zile sunt programate, restul nu este obligatoriu sa fie programate ?

Are legatura cu programarea initiala ... daca nu se poate efectua o reprogramere a CO.

3. Daca se implementeaza un sistem informatic pentru solicitarile si aprobarile de c.o. este legal ca acesta sa restrictioneze posibilitatea angajatului de a crea solicitarea de c.o. ?

Nu se poate restrictiona dreptul la CO.
Si la programare exista un nr. minim obligatoriu de zile care trebuie programate ...sau trebuie toate ? Mi se pare absurd sa programezi pe tot anul concediul. De unde sa stie omul cand va avea nevoie de ceva zile ?
se programeaza tot concediul chiar daca pare absurd...
Nu este absurd sa se programeze tot CO ... in lege scrie ca, programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.