avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1084 soluții astăzi
Forum Activitate Tytto87

Activitate Tytto87

Buna ziua,

Aveti idee unde se gaseste arghiva Anticorosiv SA ?

Multumesc,
Buma ziua,

Vorbiti cu contabilul dumneavostra.
Buna ziua,
Sunt in procesul de radiere al unui SRL fara datorii va rog sa imi spuneti ce documete trebuiesc depuse la ONRC cu cererea de radiere ca sa fac dovada îndeplinirii obligaţiei de calculare, reţinere şi plată a impozitului pe venit din lichidarea societăţii ?

Multumesc!

Multumesc frumos pentru raspuns!
Contractul de comodat trebuie autentificat la notar?

Buna ziua,

Incerc sa schimb sediul social pentru o sociatate(sunt asociat/administrator) pe adresa mea de domiciliu unde sunt propietar impreuna cu sotia.
am depus documentele la sediul ONRC printre care si contractul de vanzare cumparare a apartamentului prin care se atesta ca sunt propietar.
De la ONRC am primit amanare la cererea mea cu rezoltuia:
-Se va depune dovada detinerii de catre societate a dreptului de folosinta asupra spatiului cu destinatia de sediu social, art 36 din Lg 31/1990
imi puteti spune va rog ce document ar trebui sa depun?

tin sa mentionez ca sociatatea are 2 asociati iar sotia nu face parte din firma
Buna ziua,

Incerc sa numesc un administror nou pentru o socitate comerciala.
am depus docuemtentele necesare la ONRC dar am primit o amanre cu urmatoarele mentiuni:
- neconcordanta privind durata mandatului administratorului intre documentele depuse, art 106 Legea 265/2022 - nu s-au precizat puterile noului administrator in hotararea AGA, desi ele apar in actul constitutiv actualizat, art 204 Legea 31/1990, art 106 Legea 265/2022 - se va depune hotararea AGA corecta sub aspectul numelui noului administrator si semnata pe fiecare pagina, art 106 Legea 265/2022 - se va depune declaratia de acceptare mandat administrator, art 72, art 73 ind 1 Legea 265/2022

Pentru prima parte am modificat durata mandatului si am adaugat urmatorul paragraf:

având puteri depline de reprezentare și administrare a societății, pe o perioadă de 99 ani. Administratorii își vor exercita mandatul separat.

Prin acceptarea mandatului, administratorii își asumă răspunderea pentru îndeplinirea condițiilor prevăzute de art. 6 din Legea societăților nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

Pentru a doua parte ma puteti ajuta va rog cu un model de declaratie de aceptare mandat de administrator?
eu am trecut in actul constitutiv :

Prin acceptarea mandatului, administratorii își asumă răspunderea pentru îndeplinirea condițiilor prevăzute de art. 6 din Legea societăților nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

Multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie:
Pt numirea(adaugarea) unui administrator pentru un SRL este nevoie ca noul administrator sa fie asociat in firma?
Ma puteti ajuta va rog cu procedura de urmat pentru adaugarea/numirea unui nou administrator?

Buna ziua,
Doresc sa infiintez o sociate(agentie de turism online) cu CAEN 7911 .
Pot sa declar sediul social fara activitate si desfasor activitatea la terti?
Nu o sa am punct de lucru activitatea defasuranduse in intregime online.

Multumesc!