avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Numirea unui administrator la SRL?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Numirea unui administrator la SRL?

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie:
Pt numirea(adaugarea) unui administrator pentru un SRL este nevoie ca noul administrator sa fie asociat in firma?
Ma puteti ajuta va rog cu procedura de urmat pentru adaugarea/numirea unui nou administrator?

Ultima modificare: Luni, 10 Aprilie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:23, 11 Aprilie 2023
Nu ste nevoie sa fie si asociat.

Administratorul poate fi numit prin actul constitutiv sau prin decizie a asociatului unic sau a asociatilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare administrator nemethpz nemethpz buna 1. intrebara asociatul unic este si administrator la firma cum poate numi alt administrator asociatul (sa raman el asociat unic si respectiv un nou ... (vezi toată discuția)
Cooptare asociat si majorare capital aport asociat ramonagrig ramonagrig Cooptare asociat si majorare capital cu aport asociat pe care vreau sa il trec si administrator. Buna ziua, Am un SRL din 2016, cu asociat unic- ... (vezi toată discuția)
Vanzare firma lenuivan lenuivan vreau sa vand o firma la care sunt asociat unic, in patrimoniu nu mai am niciun bun(am avut o masina ptr transport dar am vandut-o) Ce acte tb sa intocmesc? - (vezi toată discuția)