Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Numirea unui administrator la SRL?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Numirea unui administrator la SRL?

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie:
Pt numirea(adaugarea) unui administrator pentru un SRL este nevoie ca noul administrator sa fie asociat in firma?
Ma puteti ajuta va rog cu procedura de urmat pentru adaugarea/numirea unui nou administrator?

george-neagu, moderator
Nu ste nevoie sa fie si asociat.

Administratorul poate fi numit prin actul constitutiv sau prin decizie a asociatului unic sau a asociatilor.