Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare administrator

buna 1.
intrebara asociatul unic este si administrator la firma cum poate numi alt administrator asociatul (sa raman el asociat unic si respectiv un nou administrator in asa fel ca el sa nu mai fie administratr )
2. administratorul nou numit daca are indemnizatie de crestere al copilului daca afecteaz intrun fel persoana nou numita:D:D
Buna ziua !
Se poate angaja un administrator pe baza de contract de munca, administrator caruia i se emite o decizie de numire si i se intocmeste o fisa a postului. Trebuie avuta in vedere respectarea procedurii de avizare prin ITM, intocmirea cartii de munca , etc.
Cu stima !
Inteleg ca sunteti asociat unic si administrator.
Emiteti o Decizie in calitate de asociat unic si modificati Actul constitutiv la Cap. administrarea societatii, in sensul ca :
"D-lui XK(dvs, ) ii inceteaza mandatul de administrator .
"Se numeste dl. GT( cu toate datele lui) in functia de administrator."
Actul constitutiv va fi reactualizat in concordanta cu noile modificari

Decizia se inregistreaza la ORC, unde veti depune copie a BI/CI pentru noul administrator, declaratie pe proprie raspundere a noului administrator ca indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a fi administrator si un specimen de semnatura al acestuia, precum si Actul constitutiv actualizat.
Administratorului puteti sa-i faceti si contract de munca inregistrat la ITM
Bafta!
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
nu este necesar sa intocmiti contract de munca noului administrator, putei sa il investiti prin decizie si sa ii faceti un contract de management care este mult mai oneros decat un ctr de munca si este mult mai facil angajatorului dar si angajatului acest tip de contract, va pot sustine in aceste demersuri