avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Activitate dscalin

Activitate dscalin

Răspuns la discuția Angajare
Va multumesc.
Discuție Angajare
Buna ziua, urmeaza sa ma prezint la un concurs de sofer I in cadrul DSP, am gradul de sofer I din '98 (am peste 25 de ani de munca si 45 de ani), asa cum se cere in anunt, doresc sa stiu daca exista posibilitatea ca institutia sa ma angajeze ca debutant? Au invocat doar legea LEGEA CADRU nr. 284 din 28 decembrie 2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice
,cu modificarile si completarile ulterioare , dar aceasta lege nu este aplicabila dupa cum a declarat premierul in 2013.
Buna ziua , doresc sa cunosc modul de calcul final al salarizarii respectiv salarul de baza, dupa legea 284/2010 pentru functia de sofer I (in cadrul DSP) din anexa ,pentru " Alte functii comune din sectorul bugetar" , daca am 46 de ani cu o vechime in munca de peste 25 de ani. Daca pentru acest post clasa de salarizare este 15 cu un coeficient de 1,41 , iar ca NOTA: in anexa
"La clasa de salarizare se adauga maximum 9 clase de salarizare corespunzatoare transelor de vechime in munca. "
Care este formula finala de calcul (cum arata ea) si dace se mai adauga coeficientul clasei de vechime 5 si care este valoare de referinta pentru aceasta lege?. Va multumesc, cu stima Calin
Va multumesc
In luna decembrie 2009 salarul de incadrare era 1018 lei de unde ,sporul de ore suplimentare 100%,cel de sarbatori si sambete 100%,spor ture 15%,complexitate 15%,preventie 11% ,vechime 20%.
Informativ in luna ianuarie 2010 incadrarea era de 1444 lei fara sporul de preventie si vechime care se regasesc probabil in valoarea salarului de incadrare.
V-as ramine datoare pentru acest calcul aproximativ....total 290 de ore suplimentare iar 145 de ore reprezinta simbete duminici ,spor care nu a fost platit.
Acest calcul estimativ ma ajuta in decizia mea pe viitor daca merita sau nu o actiune in instanta.Va multumesc cu stima Angela.
Buna ziua, v-as ruga frumos, sa ma ajutati sa calculez plata orelor suplimentare efectuate de mine si nerecompensate corespunzator legii de catre fostul angajator. Mentionez ca, sunt asistenta medicala, am o vechime de 17 ani in sanatate, am avut un salar de incadrare de 1245 lei si am acumulat 290 ore suplimentare dintre care jumatate sunt si ore de sarbatori legale (sambete si duminici). Un calcul corect si - in litera legii - de la dv-stra, imi este util si necesar, deoarece doresc o recompensare corecta si legala ptr munca mea. Inainte de a-mi raspunde trebuie sa aveti in vedere ca nu mai sunt angajata-salariat a institutiei respective .Deci la suma rezultata,in afara de impozitul aferent pe venit, ce taxe se mai percep, tinand cont ca: sanatatea,somajul,pensia, etc.au fost retinute deja in fiecare luna pe statul de plata cand eram inca angajata lor. Va multumesc mult!

Răspuns la discuția calculul orelor suplimentare
Va multumesc mult ptr raspunsul dv atat de prompt.
Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea mea: daca nu mai sunt angajata unei institutii si aceea institutie are sa-mi plateasca un numar de ore suplimentare, ce taxe are voie sa-mi mai retina in afara de impozitul pe venit 16%. Daca nu mai sunt angajata lor, e legal sa mai perceapa si alte taxe (sanatate,CAS,somaj,etc) in afara de impozitul pe venit la calculul si plata orelor suplimentare restante?
Buna ziua, v-as ruga frumos, sa ma ajutati sa calculez plata orelor suplimentare efectuate de mine si nerecompensate corespunzator legii de catre fostul angajator. Mentionez ca, sunt asistenta medicala, am o vechime de 17 ani in sanatate, am avut un salar de incadrare de 1245 lei si am acumulat 290 ore suplimentare dintre care jumatate sunt si ore de sarbatori legale (sambete si duminici). Un calcul corect si - in litera legii - de la dv-stra, imi este util si necesar, deoarece doresc o recompensare corecta si legala ptr munca mea. Va multumesc.
Răspuns la discuția Plata orelor suplimentare
VA MULTUMESC