avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate rekul05

Activitate rekul05

In legislatia anterioara, pentru a NU trece copii pana in varsta de 3 ani, trebuia sa ai "ceva" scris/hotarat, fie in AG, fie in una din sedintele de Cex... fiindca legea anterioara nu obliga, doar "spunea" ca se poate face si altfel...

Referitor la noua lege, cel putin va spun din activitatea asociatiei noastre, vom continua sa exceptam la plata copii pana in varsta de 3 ani, fiindca avem o asemenea hotarare luata in AG si pusa in aplicare/practica de Cex.
Vedem ce se va intampla la urmatoarea AG de la inceputul anului viitor

Răspuns la discuția Avizier asociatie proprietari
Da, mi se pare foarte corect sa NU fie afisat la avizier numele proprietarilor!
Daca dvs doriti sa stiti numele tuturor proprietarilor faceti o cerere in acest sens catre comitetul executiv!
Răspuns la discuția Administrator persoana fizica
Ma gandesc ca persoanele fizice care au PFA se incadreaza la "contract de prestări servicii", restul la CIM
Răspuns la discuția Subsolul blocului
Trebuie sesizata Politia Locala si daca acestia considera ca este necesar, vor sesiza ei din oficiu si celelalte autoritati!
...si nu trebuie sa fi presedinte, administrator, etc ca sa chemi Politia Locala.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este trist ce povestiti despre "apucaturile" presedintelui...
Banuiesc ca prin atitudinea povestita a mai deranjat si pe altii, astfel, recomandarea mea este ca la urmatoarea Adunare Generala prezentati toate aceaste argumente si propuneti schimbarea presedintelui...
Cenzor nu aveti acolo? Incercati sa vorbiti cu cenzorul!
Incercati sa faceti sesizare scrisa la serviciul specializat din cadrul primariei de sector/oras?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa le luam pe rand:
- in AG trebuie votata modalitatea de aplicabilitate a penalizarilor de intarziere, maxim 0,2%; daca nu exista ceva in acest sens, nu ar trebui sa se aplice;
- daca sumele au fost distribuite legal, adica cota parte indiviza, nu inteleg care este motivul neplatii!? doar ca asa "vreti" dvs?
- faptul ca ati facut contestatie scrisa catre asociatie, nu va absolva de plata celor contestate... daca toti proprietarii ar contesta ce e pe lista de plata, asociatia de unde ar mai avea bani sa plateasca?

Sa presupunem ca aveti dreptate si nu trebuia sa participati la aceste cheltuieli, ganditiva ca cineva trebuie sa le plateasca! Teoretic, presupunand ca suma contestat ar fi 20 lei si vi se da dreptate sa nu le platiti, la dvs se pun valori negative, adica -20lei si suma de +20lei se va repartiza cota parte indiviza la restul proprietarilor.

De exemplu la mine la asociatie am doi proprietari care nu vor sa plateasca contributia la fondul de reparatii! Ce credeti ca s-a intamplat? La cei 20 de lei lunar se aplica penalitati (noi avem votat in AG doar 0,1%).
Stiti care va fi rezultatul final, vor plati restanta la zi + penalizarea, in momentul in care vor fi somati de catre asociatie ca urmeaza sa ii actionam in judecata...
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acum 2 ani de zile am montat si eu un detector de gaze + supapa in bucatarie cu 150 lei! La acea vreme totul ok... Daca se mai constata ca robinetul rasufla/stricat/blocat, furtun necorespunzator se mai adaugau ceva gen 100-150lei... In fine, nu a fost nevoie!
Acuma, in anul 2018, s-au mai schimbat "lucrurile", in bucatarie se pune doar detectorul de gaz, are functie radio/wireless care daca simte ceva dubios, adica gaze, transmite catre un receptor care se monteaza undeva pe scara blocului, iar acest receptor trimite semnal la o electrovalva de la parter si opreste gazul pe coloana cu probleme sau opreste gazul pe tot blocul (depinde cum se executa lucrarea)... toate astea cam atat costa intre 330 - 450 de apartament, depinde de firma, produse, etc...
Personal, am oferte de la 4 firme autorizate ANRE si cam astea sunt preturile.
Răspuns la discuția fonduri asociatie de proprietari
De ce doriti dvs sa "uniti" cele doua fonduri?
Faptul ca legea interzice sau nu, din punctul meu de vedere cele doua fonduri trebuie sa ramana distincte, asa cum sunt ele definite... fiecare fond are rolul lui...
Răspuns la discuția Atestat administrator de imobile
Aveti perfecta dreptate, dar vedeam mult mai ok examinarea de catre primarie vs un curs de (re)calificare profesionala!
Răspuns la discuția Atestat administrator de imobile
Acum 8 ani am absolvit un curs de calificare profesionala, iar in baza acestuia mi-am luat atestarea de la primaria sectorului 6!
Nedumerirea mea este: de ce mai trebuie acuma sa fac iar cursul de calificare profesionala?