avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiBucur

Activitate MihaiBucur

Buna seara, pe noua procedura civila hotararile judecatoresti de la fond ce pot fi atacate exclusiv cu apel (ex. hotararile din contestatia la executare), si au fost atacate in termen, reprezinta hotarari definitive, avand in vedere prevederile art. 634 alin.(1) din Noul Cod ? Multumesc.
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Buna seara.
Voi cum ati abordat studiul ptr. examen? Ati preferat sa studiati din tratate sau din cartile cu sinteze ptr. examenul la barou?

Stiti daca, in afara de cartile tiparite cu sinteze pentru admiterea la barou, exista pe piata si carti care contin subiectele din care se vor selecta cele de la examen?
Multumesc.
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
simluk a scris:

tatianac a scris:

Buna Radu, ti-am trimis ceva pe mail


buna, poti sa imi trimiti si mie ceva sinteze? multumesc anticipat (simy_the_d8uw8@yahoo.com)


Aceeasi rugaminte as avea-o si eu, daca ai amabilitatea. Multumesc mult.
Discuție Aplicare NCPC
Pana la urma Noul Cod de Procedura Civila se aplica de la 1 feb. 2013, conform OUG. nr. 44/2012?
Răspuns la discuția legea 290/2003
Nu este obligatoriu ca toti beneficiarii de pe Hotarare sa il imputerniceasca pe unul, este o prostie.. Puteti depune atatea extrase de cont la ANRP cati beneficiari directi sunteti. Daca pe hotarare figureaza 5 persoane, de exemplu, fiecare isi poate solicita cota-parte pe cale contencioasa daca ANRP nu isi executa de buna-voie obligatia.
Buna seara! Am o speta pe Legea nr. 290/2003 referitoare la despagubirile pentru bunurile ramase in Basarabia si nu stiu exact unde as putea inainta cererea de chemare in judecata.
Comisia Judeteana pentru aplicarea Legii nr.290 din cadrul Prefecturii a emis o hotarare nefavorabila, prin care respinge cererea de acordare a despagubirilor, pe motiv ca noi nu am facut nici dovada proprietatii si nici cea a refugiului.

In termen de 30 de zile de la primirea hotararii, am inaintat o contestatie impotriva ei la ANRP- Comisia Centrala pt. Stabilirea Despagubirilor, asa cum spune art. 8 alin.(3) din Legea 290: "(3) In termen de 15 zile de la comunicare, solicitantul nemultumit de hotararea comisiei judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, poate face contestatie la comisia centrala."
Conform art.8 alin.(4) din Legea 290, Comisia Centrala avea la dispozitie 60 zile pentru a imi solutiona contestatia: "(4) In termen de cel mult 60 de zile, comisia centrala va analiza contestatiile si le va aproba sau respinge. Hotararea comisiei centrale se comunica comisiilor judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, solicitantilor si directiilor generale ale finantelor publice judetene sau a municipiului Bucuresti, dupa caz."

Au trecut peste 2 ani de la inregistrarea contestatiei, insa comisia centrala nu a pronuntat nici o decizie cu privire la contestatia mea. De aceea, vreau sa actionez Comisia in judecata si totodata sa investesc instanta cu rolul de a se pronunta cu privire la hotararea comisiei judetene.
Cum credeti ca ar trebui sa imi intemeiez cererea ? Pe Legea contenciosului nr.554/04 sau direct pe art.8(4) din Legea 290/03. Credeti ca pot introduce o actiune la sectia de contencios administrativ si sa o intemeiez pe articolul indicat din Legea 290, fara a mai mentiona nimic de legea contenciosului.
Ori sa adresez direct instantei civile cu obligatia de a face intemeiata pe art. 8(4) din Legea 290 care obliga Comisia centrala din cadrul ANRP sa se pronunte cu privire la contestatie in termen de 60 de zile?
Multumesc !! :sorry:
Răspuns la discuția CALITATE PROCESUALA ANRP
themis a scris:

ANRP nu are calitate procesuala. Trebuia sa va indreptati impotriva statului, prin Comisia centrala. Iata ce spune OUG nr.81/2007, care modofica titlul VII "Regimul stabilirii ?i pl??ii desp?gubirilor aferente imobilelor preluate n mod abuziv" din Legea nr. 247/2005 privind reforma n domeniile propriet??ii ?i justi?iei, precum ?i unele m?suri adiacente:

27. Articolul 19 se modific? ?i va avea urm?torul cuprins:

"Art. 19 - (1) Deciziile adoptate de c?tre Comisia Central? pentru Stabilirea Desp?gubirilor pot fi atacate n condi?iile Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modific?rile ?i complet?rile ulterioare, n contradictoriu cu statul, reprezentat prin Comisia Central? pentru Stabilirea Desp?gubirilor. Plngerea suspend? exerci?iul dreptului de op?iune asupra titlului de desp?gubire al titularului.




Da, dar in cazul de fata nu este vorba de o decizie a CCSD, ci pur si simplu nu este primit si inregistrat dosarul (desi exista si avizul de legalitate al Institutiei Prefectului). Ca sa se poata emite o decizie mai intai trebuie sa fie primit dosarul pentru a fi analizat in comisie. Or, pentru acest lucru Comisia Centrala nu are nicio atributie, pentru ca dosarele ajung la Secretariatul ANRP.
Răspuns la discuția CALITATE PROCESUALA ANRP
athe a scris:

chiar are calitate procesual pasiva ANRP. sunt niste mafioti conducatorii acelei institutii si refuza prn tot felul de tertipuri sa aplice legea privind acordarea de despagubiri.


Sunt de acord. Daca, de exemplu, am dosarul acolo de 4 ani si el nu a trecut nici macar la evaluare si ii dau in judecata pe contencios pentru obligare emitere act administrativ, asa intr-adevar Comisia Centrala poate avea calitatea procesuala pasiva. Dar cand e vorba numai de primirea si inregistrarea dosarului, e clar ca aici nu mai e nevoie de comisie si ANRP-ul este institutia abilitata sa rezolve acest lucru.
Este vorba despre un proces pe contencios cu Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor.
Am o Dispozitie in baza Legii nr. 10/2001 emisa de Primarie, care a primit ulterior si avizul de legalitate al Prefecturii, asa cum spune legea, urmand ca dosarul sa fie trimis de Prefectura catre ANRP. Pentru motive hilare, ANRP-ul a tot trimis dosarul inapoi (in vreo 5 randuri) atunci cand pleca din Prefectura pt. a fi inregistrat la ei.

Pana la urma am dat in judecata ANRP pe contencios, cu solicitarea de a obliga institutia sa inregistreze dosarul, sub sanctiunea daunelor cminatorii de intarziere, precum si amendarea Presedintelui ANRP cu 20% din salariul minim brut pe economie pt. fiecare zi de intarziere pana la primirea dosarului. Instanta de fond, prin hotararea emisa, mi-a aprobat cererea, insa ANRP a facut recurs. In motivele de recurs ei spun ca nu au calitate procesuala pasiva si ca aceasta ar avea-o Comisia Centrala pentru Stabilirea Despagubirilor. Din cate stiu eu, aceasta comisie (constituita in cadrul ANRP pana la urma) se ocupa doar cu aprobarea evaluarilor si emiterea deciziilor finale de despagubire, nu analizeaza ei dosarele si in momentul cand acestea vin din teritoriu pt. inregistrare.
Dvs. cine considerati ca are dreptate? Ce as putea spune eu in intampinare? Multumesc.
AlCazone a scris:

sunt mai multe site-uri specializate in legislatie care ofera legislatie actualizata, insa nu sunt gratuite.

eu folosesc legenet.indaco.ro si sunt destul de multumit.
mai exista legalis.ro - se poate face cont de proba pentru o perioada de 14 zile, care ofera acces la toate serviciile oferite, insa sarch-ul mi-se pare cam greoi
mai sunt si altele dar nu am folosit asa ca nu pot da detalii.


Multumesc mult pt informatie. Am sa imi fac si eu acel cont demo, iar daca sunt multumit, imi fac un abonament.