avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Activitate cocoalex

Activitate cocoalex

Multumesc.
Si daca in contract este prevazut "Bunul inchiriat nu este grevat de sarcini" ma ajuta cu ceva?
Buna ziua,

Am inchiriat un apartament si am omis, din pacate, sa cer facturile la utilizati la semnarea contractului. Apartamentul s-a dovedit a avea datorii importante atat la curent, cat si la gaze. Am ramas fara curent 10 zile, pana cand proprietarul a platit datorii + taxa de rebransament, si acum descopar ca gazele (de care nu am avut nevoie) sunt taiate de cel putin 2 luni de zile.

Am parasit apartamentul, dar ramane problema garantiei pe care se pare ca am sa o recuperez mai greu.

As avea vreo sansa sa obtin ceva despagubiri printr-un proces? Mentionez ca am renovat acel apartament si dotat pentru activitatea prestata acolo.

Multumesc.
Răspuns la discuția Garantie apartament inchiriat
Da, aveti dreptate. Multumesc.
Asta si incerc, ultimul lucru pe care il doresc este un proces. Desi, tinand cont de principiile oamenilor cu care am de'a face, as intra si intru-un proces.
Răspuns la discuția Garantie apartament inchiriat
Va multumesc pentru raspunsuri.
Este intradevar un sir de gresele pe care le-am facut, incepand cu semnarea unui contract standard de agentie. Contractul mentioneaza doar plata garantiei de x euro, fara sa se prevada ceva legat de returnarea ei si in ce conditii. Am vorbit deja cu un prieten avocat, care ne-a descurajat cand i-am spus ca nu am dat preavizul in scris.

Cat de buna e ideea de a merge la politie si administratia financiara? Ar trebui sa mentionez si acest lucru intr-o notificare scrisa? Se misca cei de la politie pentru o astfel de reclamatie?

Multumesc.
Am inchiriat la inceputul anului un apartament printr-un contract pe 1 an de zile. Contractul avea o clauza de reziliere, care in contract aparea asa: "Intreruperea prezentului contract de inchiriere se va putea face de catre oricare dintre parti cu un preaviz scris de cel putin 30 zile".

In baza unei relatii foarte bune cu chiriasul, am facut greseala sa dam acest preaviz telefonic, si nu in scris. Am parasit apartamentul in urma cu 2 luni si jumatate, urmand sa primim garantia platita la semnarea contractului, dupa ce apar ultimele facturi de la gaz si curent.

Intre timp proprietarii ne-au spus ca nu sunt de acord sa ne dea garantia inapoi intrucat nu am stat 1 an de zile. Momentan nici nu ne mai raspund la telefon.

As vrea sa stiu daca neavand acel preaviz trimis in scris am vreo sansa sa-mi recuperez banii si in ce masura este penibil sau fara rost sa merg la politie sa ii reclam, respectiv la administratia financiara (stiu ca nu au declarat contractul si noi nu am primit niciodata o dovada scrisa a platilor lunare).

Multumesc.
Discuție PFA in Germania
Buna ziua,

As vrea sa stiu cum pot sa obtin dreptul de a profesa ca si fotograf in Germania. In Romania am PFA pe baza unei diplome recunoscute de Ministerul Muncii. Am inteles ca ma pot inscrie in Germania la Finanzamt.

Aceasta inregistrare se face pe baza unei diplome / act ca si in Romania? Sau merg si solicit inregistrarea si e ok?

Multumesc!
Răspuns la discuția Suspendare contract de munca
Multumesc! Trebuie sa lucrez la argumente in acest caz! :)
Răspuns la discuția Suspendare contract de munca
Multumesc. Deja gasisem si am citit.
Stiam deja de motive legate de pregatirea profesionala, respectiv interese personale.

Din cate am vazut, aprobarea unui astfel de concediu ramane la latitudinea angajatorului, in cazul meu al directorului. Ce pot sa fac in cazul in care nu este de acord? Care este numarul minim de zile pe care pot sa il obtin in baza legii?
Salut!

Lucrez intr-un institut al Academiei Romane. In perioada urmatoare voi pleca pentru 8 luni de zile din tara si vreau sa ma suspend de la locul de munca.

Nu am nimic la mana care sa-mi justifice aceasta plecare (bursa etc.).

Am inteles ca pot sa plec pentru o anumita perioada fie pentru motive personale, pregatire profesionala.

Ma puteti indruma catre o sursa de informare in acest sens?

Multumesc!