avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate Kheyra

Activitate Kheyra

Răspuns la discuția termen apel la o sentinta
Multumesc
Buna ziua,
Am si eu o intrebare : Daca la o hotarare judecatoreasca primita prin posta pe data de 28.12.2011 ( stampila postei) s-a facut apel inregistrat pe 13.01.2012 poate fi considerat ca tardiv formulat ? ( apelul este declarat la 1 zi dupa expirarea celor 15 zile )??

Multumesc
Va multumesc pentru sfaturi .

Ma voi adresa arhivei Judectaoriei
decizia nu era definitiva , urma sa devina in 15 zile de la comunicare in scris ( ceea ce nu s-a intamplat inca) .

Buna ziua ,

Am si eu urmatoarea problema : am ( sau am avut) un dosar la judecatoria sectorului 2 pe care l-am urmarit pe portalul just.ro. S-a dat pronuntarea prin mai urmand sa se comunice in scris decizia. Decizie pe care am tot asteptat-o si nu a venit. Azi mi-a venit idea sa intru si sa fac un print screen dupa decizie si ia dosarul de unde nu-i. Ma poate lamuri si pe mine cineva de ce nu mai apare dosarul acolo ?
S-a trimis decizia , a intrat in arhiva, sa incep sa imi fac problema ca am pierdut 3 ani prin tribunale si a disparut dosarul cu totul ?
Buna ziua ,

Am si eu intrebare cu privire la pensia partiala/ partiala anticipata
Ma intereseaza daca beneficiez de pensie anticipata sau partial anticipata in conditiile in care am o vechime de 31 de ani de munca efectiv lucrati si sunt nascuta in februarie 57 si daca da incepand cu ce luna pot depunde dosarul .


Multumesc anticipat
Saptamana viitoare voi consulta un alt notar pentru inceput , ulterior daca va fi cazul ma voi adresa unui avocat.

Am mai aflat , intre timp , de la niste prieteni de-ai tatalui meu, ca fosta sotie locuieste in casa care i-a ramas.
Daca le instiintez pe surorile mele la acea adresa credeti car ar fi ok sau nu se ia in considerare( Ar fi ultima adresa care imi este cunoscuta)...dar sincer va spun ca nu prea am nici un chef sa ma duc sa dau nas in nas cu fosta sotie.
Nu cred ca va fi necesar sa ajungem pina la instanta . Nu cred ( sau cel putin nu vreau sa cred) ca surorile mele vor avea pretentii de natura sa se ajunga in instanta, avand in vedere ca nu s-au implicat de loc in viata tatalui meu si ca au primit deja o casa de la el.
Are cineva informatii (macar estimativ) despre taxele notariale ?
Am inteles ca in primele 6 luni se platesc doar acestea, insa nu stiu cam ce tarife se practica.
Themis, Multumesc.
Dar mai am cateva intrebari.
In cat timp se prescrie sulta? ( la fel am gasit mai multe variante de la 3 pina la 30 de ani ).
Fosta sotie nu mai are dreptul la nimic?
Cum pot deschide succesiunea daca nu ii pot contacta fosta familie?
Am toata bunavointa din lume insa nici macar nu mai stiu ce nume de familie au surorile mele , nici unde stau , nu am pur si simplu nici o informatie , iar prima casa nu stiu daca mai este a fostei sotii sau a vandut-o si nici daca mai locuieste acolo.
Buna Ziua ,

As avea nevoie de un sfat
Tatal meu a decedat acum o luna si acum urmeaza ca eu si mama sa facem succesiunea. Am fost la notar insa nu am primit niste informatii cuprinzatoare si exacte.
Tatal meu a mai fost casatoit o data. Din aceasta castorie au rezultat doi copii, a divortat si apoi s-a casatorit cu mama.
Pentru bunurile din prima casatorie s-a facut partaj ( am actele acasa) insa tata nu a primit nimic din ce ar fi trebuit. In '81 a cumparta o alta casa si in '82 s-a casatorit cu mama. Ce drepturi are mama si ce drepturi am eu acum ? si care este procedura corecta ?
( Mentionez ca nu stiu cum sa contactez fosta familie , cu care am pierdut legatura de mai bine de 10 ani)