Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dosar care nu apare pe portalul just.ro
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dosar care nu apare pe portalul just.ro

Buna ziua ,

Am si eu urmatoarea problema : am ( sau am avut) un dosar la judecatoria sectorului 2 pe care l-am urmarit pe portalul just.ro. S-a dat pronuntarea prin mai urmand sa se comunice in scris decizia. Decizie pe care am tot asteptat-o si nu a venit. Azi mi-a venit idea sa intru si sa fac un print screen dupa decizie si ia dosarul de unde nu-i. Ma poate lamuri si pe mine cineva de ce nu mai apare dosarul acolo ?
S-a trimis decizia , a intrat in arhiva, sa incep sa imi fac problema ca am pierdut 3 ani prin tribunale si a disparut dosarul cu totul ?
portalul este o simpla pagina de internet, nu are nici o legatura cu soarta dosarului in forma sa fizica.

mergeti la arhiva judecatoriei si veti gasi atit dosarul cit si hotarirea, daca este redactata.
Kheyra a scris:

Buna ziua ,

Am si eu urmatoarea problema : am ( sau am avut) un dosar la judecatoria sectorului 2 pe care l-am urmarit pe portalul just.ro. S-a dat pronuntarea prin mai urmand sa se comunice in scris decizia. Decizie pe care am tot asteptat-o si nu a venit. Azi mi-a venit idea sa intru si sa fac un print screen dupa decizie si ia
dosarul de unde nu-i. Ma poate lamuri si pe mine cineva de ce nu mai apare dosarul acolo ?

S-a trimis decizia , a intrat in arhiva, sa incep sa imi fac problema ca am pierdut 3 ani prin tribunale si a disparut dosarul cu totul ?

Ati verificat si in "lista de sedinte" din ziua in care s-a pronuntat solutia,sau numai in "lista de dosare"?
Sau nu cumva hotararea nu era definitiva si partea adversa a depus contestatie la Tribunal?In acest caz dosarul nu se mai afla inregistrat la instanta de fond-Judecatorie,ci il puteti urmari daca nu a fost inregistrat la Tribunal.
Totusi cred ca trebuia sa primiti si o citatie intre timp.
Va multumesc pentru sfaturi .

Ma voi adresa arhivei Judectaoriei
decizia nu era definitiva , urma sa devina in 15 zile de la comunicare in scris ( ceea ce nu s-a intamplat inca) .

"decizia nu era definitiva , urma sa devina in 15 zile de la comunicare in scris ( ceea ce nu s-a intamplat inca) ."

Eu stiam ca termenul de contestare este de 15 zile de la comunicare,daca nu se contesta in acest termen urmeaza sa devina definitiva.