avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate radu.s

Activitate radu.s

Buna ziua!
Tatal meu a decedat acum o saptamana in urma unui cancer. El inca nu iesise la pensie, avand doar 62 de ani, dar din cauza bolii eram in decurs pentru acordarea unui ajutor de handicap (el nemaiputand sa se deplaseze). Intrebarea mea este - mama mea poate beneficia de pensie de urmas de pe urma tatalui meu desi el nu devenise pensionar? Au fost casatoriti 33 de ani. Ea are 63 de ani. In momentul de fata este in decurs de depunere a actelor pentru a se pensiona. Mentionez ca niciunul nu a fost cadru militar.
Va multumesc.
In primul rand va multumesc pentru raspuns si rapiditate.
Din pacate nu ma pot lega de lege, apa pica doar pe trotuarul de sub geam. Am trimis mail-uri si politiei locale si celor de la DSP, si nu imi raspunde nimeni... Efectiv nu exista nicio acoperire legala sa nu isi mai verse apa sub geam? Este foarte deranjant zgomotul, curge siroaie... Administratorul probabil este si presedintele, asociatia fiind doar pe o singura scara.
Problema Condens de la AC
Buna ziua, am si eu urmatoarea problema. Eu locuiesc la parter, vecinul de la etajul 5 avand un AC care imi curge sub geamuri non-stop, facand balti si curgand siroaie, efectiv nu mai pot sta cu geamurile deschise din cauza zgomotului. Picatura chinezeasca. Am rugat administratorul de 3 ori sa ne ajute cu problema, a zis ca el nu este instalator si ca nu este problema asociatiei, vecinul mi-a zis ca nu m-a pus el sa ma mut la parter, in cele din urma politia locala spunandu-mi ca nu are cadru normativ sa il sanctioneze. Exista vreo posiblitate prin care pot sa oblig asociatia sau vecinul sa monteze un sistem de scurgere comun pentru deversare, sau sa isi traga macar un furtun pana la parter?
Va multumesc!