avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1038 soluții astăzi
Forum Activitate cetateanuly

Activitate cetateanuly

In urma unei hotarari judecatoresti am reusit sa particip la un examen pentru promovare in clasa prin transformarea postului. Am promovat examenul in anul 2010 dar ANFP nu a acordat avizul pentru promovare pe motiv ca am terminat studiile superioare inainte da a deveni functionar public. Alt proces intentat in baza acestui refuz mi-a dat castig de cauza (Curtea de apel) ANFP _ului i-a fost respins recursul la ICCJ drept pentru care hotararea Curtii de Apel a ramas definitiva."Anuleaza adresa nr...... emisa de ANFP (adesa care refuza promovarea)
Obliga ANFP sa emita un act administrativ, cu avizul favorabil pentru transformarea postului, ca urmare a examenului organizat la data de .....2010 la institutia.....
Obliga institutia...... la reincadrarea reclamantului, in functia publica in care acesta a promovat ca urmare a respectivului examen."
Intrebare: Cu ce data se face reincadrarea?
Exista vreo modalitate prin care la h
otararea respectiva sa se adauge explicatii care sa arate cu ce data se face reincadrarea si daca pot beneficia de drepturile pierdute ?
Logic ar fi ca reincadrarea si drepturile sa decurga din 2010 cand am promovat examenul, dar seful de personal vrea precizari exacte.
Din cate se vede ANFP este stat in stat poate interpreta legea dupa bunul plac ca si cand sunt orientative aceste legi si nu obligatorii . Daca ar fi corect modul lor de interpretare de ce nu reglementeaza in scris treaba asta sa defineasca clar ca cine a absolvit inainte nu are dreptul de a promova !!!!!!! Perpetueaza aceeasi explicatie cum ca a fost un drept de vointa acceptarea postului care necesita doar pregatire medie. Adica cine accepta isi anuleaza folosirea studiilor . Personal am deschis un proces pe tema asta si pana acum instanta mi-a dat castig de cauza numai ca ANFP tot face recurs cu explicatia ca am acceptat postul fara a argumenta cu textul de lege care im interzice . Au mers pana acolo incat au prezentat in instanta paragraf de lege modificat in favoarea lor pentru a duce in eroare instanta. TRAIM IN ROMANIA UNDE ESTE POSIBIL ORICE
Si absolvirea facultatii inainte de numirea in functie publica clasa III nu se pune pt avansarea in clasa?
Ce lege stipuleaza clar in limba romana treaba asta?
Din cate stiu articolul respectiv stipuleaza: Functionarii publici incadrati pe functii care necesita studii medii care au absolvit o forma de invatamant superior pot fi incadrati intr-o clasa superioara in urma unui examen. Unde spune legea cand sa fi absolvit? Cum ramane cu egalitatea de sanse ? Singura explicatie care este data se refera la faptul ca cel care a absolvit inainte de a deveni Fp a acceptat postul pentru studii medii. Dar si ce care are doar studii medii a acceptat postul . Oricum in ambele cazuri se sustine un examen . De ce sunt luate in consideratie dor studiile terminate dupa angajare ? Ce lege da dreptul sa nu fie loate in consideratie studiile terminate inainte de angajare? In cele doua ipostaze vorbim despre functionari publici , revenind la paragraful respectiv "Functionari publici care au absolvit" denota clar ca si unul si celalalt sunt FP deci pot participa la examen pentru silplul motiv ca nu exista o locarizare in timp a terminarii studiilor. Parca exista un principiu de drept care spune ca " Daca legea nu interzice inseamna ca permite"
Buna ziua
Exista in legislatie o sanctiune pentru nesimtitii care blocheaza intentionat alte masini in parcare doar ca sa se distreze?
Răspuns la discuția promovare in functie publica
Da se primeste si aviz negativ in astfel de situatii chiar daca ai sustinut examen cu nota de trecere si chiar daca ai hotarare judecatoreasca
Si te mai cheama si in judecata ANFP-ul ca sa-ti anuleze concursul
Toate astea se pot intampla cand sefii tai nu vor sa promovezi!!!!!!! chiar daca ai dreptul
Salutare.
Te lupti cu morile de vant daca conducerea nu te vrea pe acel post
Daca ai bani de aruncat poti face proces dar te va costa enorm si in final vei pierde
Iti spun din experienta propie
ANFP-ul nu prea trece peste hotararile conducerilor decat in cazurile care iau o amploare mare
Din pacate este real exemplul ,trist este ca se practica foarte des. Dezordine este putin zis ... jungla este cuvantul potrivit . De fapt nu judec sistemul eu incerc doar sa capat o explicatie logica la problema ridicata Raspunsurile primite sunt ambigue mereu pe langa subiectul in discutie, ANFP a batut campii trimitandu-mi ca raspuns aceleasi paragrafe din lege care erau in discutie nimic concret fapt pt care inclin sa cred ca este o traditie de a refuza raspunsul concret tocmai pt a acoperii neclaritatea formulatii articolului de lege.In schimb raspunsul dat de ITM a fost pertinent si logic demonstrand ca am dreptate. Din pacate ANFP nu tine cont de logica
Cam extremist exemplul tau ...........faceam referire la functionari publici nu personal contractual fp nu sunt decat de la referent in sus
Sa-ti dau un ex Cand m-am angajat nu erau scoase la concurs decat posturi pt studii medii .......... (ca asa sunt vremurile accepti orice) referent . Comicul situatiei este ca lucrez pe un post de inspector dar incadrarea este pe referent deci nu pot fi incadrat pe studii sup pt ca le aveam dinainte dar daca terminam acum se putea.

Salariatul pol com se refera la posibilitatea transformarii postului din cl 3 in cl1 asa cum se procedeaza la cei care absolva studii superioare in timp ce sunt functionari publici. Aceasta situatie este discriminarorie pentru ca si angajatul care a terminat studiile superoare in timp ce era fp. a optat pt un post inferior . Legea este interpretata eronat deoarece nu stipuleaza clar daca pt transformarea postului din cl3 in cl 1 trebuie sa fi terminat studiile inainte sau dupa ce ai devenit fp "functionarii publici care au absolvit" cand? Daca ar fi scris " care au absolvit in timp ce erau fp" ar fi fost clar. De aici rezulta discriminarea 1- Cel care este angajat referent termina o fac si i se transforma postul direct in inspector asistent pe baza de examen simplu fara concurenta si daca nu il ia ramane referent 2- Cel care este angajat ca ref dar are studii dinainte trebuie sa sustina concurs ca si cand ar veni pt prima data in institutie . Care ar fi punctul dv. de vedere in aceasta situatie?
Răspuns la discuția Promovarea functionarilor publici
Ai perfecta dreptate
Si eu am o situatie asemanatoare ,si ANFP conditioneaza terminarea studiilor in perioada de cand sunt angajat si motiveaza ca am acceptat postul de referent de buna voie inchizindu-mi orice seansa de promovare. Baietii imi recomanda sa particip la un concurs de recrutare pt inspector debutant .
Cei de la ITM mi-au dat dreptate dar adresa lor nu este luata in consideratie
Ar trebui sa deschidem un proces pe aceasta tema