avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate pollet_a

Activitate pollet_a

Multumesc pentru raspuns. Dar Asociatia de proprietari, respectiv presedintele si administratorul de bloc cunosc aceasra situatie, faptul ca mama a decedat, cererea este facuta din luna august. In ce priveste cheltuielile pe factura de intretinere, respectiv, lift, gunoi, lumina, cheltuieli administrative etc....chiar fond de reparatii, le platesc in continuare, nu cred ca este corect. Deci nu am un raspuns exact.
Va multumesc
Paula M.
Buna seara
Imi puteti spune si mie unde sa ma adresez, cui anume, intr-o problema legata de incalzirea apartamentului? Este vorba de o garsoniera in care a locuit mama mea. Mama a decedat in luna august 2009. Facturile de la intretinere arata ca si cum ea ar locui inca acolo. Nu s-a schimbat nimic. Iar in legatura cu incalzirea, in garsoniera nu sunt montate repartitoare. Pentru luna octombrie 2009 incalzirea a costat 80 lei. In luna noiembrie 2009 am platit, numai incalzirea 125 lei. Iar factura pe luna decembrie, care nu a fost afisata, apare o suma de 175 lei pentru incalzire, plus cheltuielile administrative, lift, gunoi etc.
As dori sa stiu exact ce trebuie sa se plateasca intr-o garsoniera unde nu mai locuieste nimeni. Nu inteleg de ce plata pentru incalzire este mai mare in decembrie fata de noiembrie, cu 50 lei.
In luna octombrie 2009 am facut o sesizare la Radet, pentru sigilarea/inchiderea caloriferelor, dar mi s-a raspuns dupa o luna, cu totul diferit de ceea ce cerusem.
Nu mai stiu unde sa ne adresam
Va multumesc
O seara buna
Paula M.
Răspuns la discuția administrator; contestatii...
Buna ziua
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Chiar azi am sa fac o cere in sensul acesta, catre presedintele asociatiei. Nu am cu ce alta situatie sa compar, in bloc sau pe scara respectiva nu exista apartamente goale, in care nu locuieste nimeni.
Va doresc o zi buna
Paula M.
Răspuns la discuția administrator; contestatii...
Imi va rade in nas, precis ca o sa-mi spuna ca nu a pomenit asa ceva, pana acum., iar eu nu am sa-i arat nici un act oficial, o lege scrisa...ceva... Este genul de om care are argumente (in favoarea sa) pentru orice problema, tot dansul are dreptate.
Poate pe la Primarie...?
Va multumesc
O seara buna
Paula M.
Răspuns la discuția administrator; contestatii...
Multumesc pentru raspuns. Dar nu stiu catre cine sa fac aceasta cerere, caci daca o dau administratorului, nu se rezolva nimic. Dansul stie ca nu locuieste nimeni in garsoniera, de cand a decedat mama mea.:-/
Bun gasit.
Am o problema cu d-l administrator al blocului. Mama mea a decedat din luna august. In garsoniera nu mai locuieste nimeni. Eu merg la 2-3 zile sa ud florile, sa aerisesc etc. Pe facura de plata a intretinerii apare ca am de platit si liftul, cheltuieli administrative (nu stiu exact la ce se refera acestea) etc. Pentru luna octombrie am de plata suma de 80 lei, cheltuieli de incalzire..., in total am de plata 120 lei. Nici eu, care stau la apartament cu 2 camere nu am atata de plata.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca este corect sa platesc liftul, gunoiul etc., daca in garsoniera nu locuieste nimeni, mai exact, ce anume trebuie sa platesc.
Va multumesc
O seara buna
Paula M.
P.S. daca incerc sa fac o contestatie catre administrator, o fac degeaba, nu se ia in consideratie.
Aceeasi
Buna seara
As vrea sa stiu daca pot retrage fondul de rulment acumulat, cat timp a locuit mama mea in garsoniera (30-33 de ani).
In luna august a acestui an, mama a decedat si as vrea sa stiu daca pot retrage fondul de rulment. Momentan nu locuieste nimeni acolo, urmeaza sa vindem garsoniera.
Va multumesc
O seara buna
Paula M.
Răspuns la discuția taxa de succesiune
Suntem trei frati si trebuie sa impartim o garsoniera. Cat de costa taxa de succesiune. Nu sunt alte bunuri de impartit.
Am inteles ca daca succesiunea se face pana in 6 luni (de la decesul proprietarului) taxa este mult mai mica. Imi poate spune cineva?
Va multumesc
Am uitat sa va spun ca mama a cumparat garsoniera in 1992.
Buna seara. Va multumesc pentru raspuns. Nu se pune in discutie tatal nostru, caci a decedat in urma cu 36 de ani. Si, oricum, erau divortati, din 1956. Dar nu am gasit nimic in legatura cu taxele pe care trebuie sa le platim, in vederea succesiunii. Am auzit ca daca aceasta este facuta pana in 6 luni de la decesul mamei, nu ar costa nimic. Asa sa fie oare? Nu prea ne dau banii afara.....
O seara buna
Paula