avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 450 soluții astăzi
Forum Activitate Stergarel

Activitate Stergarel

Buna ziua!Sulta care este trecuta in hotararea de judecata definitiva se trece in cartea funciara cand se face cadastru si intabularea,la sarcini din oficiu sau la cererea partilor interesate?Intreb deoarece am primit raspuns aici ca la cererea parti interesate,iar cei de la cadastru Insurateidin Braila imi zic ca se trece din oficiu.Care e adevarul ca in tara asta toata lumea interpreteaza si isi alege legea care-i convine.Cadastru are legile lui,pe care nu le recunoaste instanta.O brambureala totala cu legile in tara asta.
Răspuns la discuția Am avut un proces de partaj ...
Multumesc!
Buna seara!Va rog sa-mi raspundeti!Am avut un proces de partaj si s-a facut o expertiza cadastrala la terenurile extravilane.In anexa de la un teren(desen),expertul a scris gresit lotul.In hotarare e scris corect.Cum se repara greseala din desen,deoarece am facut o cerere de indreptare eroare materiala,iar instanta mi-a respinso,motivand ca anexele expertizelor nu intra la eroare materiala ci numai erorile de calcul,de redactare,de nume,etc. cuprinse in hotarari.
Multumesc!
Buna seara!Am avut un proces de partaj.S-a facut o expertiza cadastrala la terenuri intravilane si extravilane.L-unul din terenuri s-a gresit numarul lotului doar pe desen.in dispozitivul hotararii este bine.Trebuie sa fac cerere de eroare materiala sa se modifice desenul sau e suficient ca s-a scris bine in dispozitivul hotararii?
Buna seara!Am un dosar cu privire la cererea cheltuielilor de judecata pe cale separata dint-un alt dosar de partaj care a fost un apel,deci mai clar cer cheltuielile de judecata si compensarea lor cu sulta pe care o am de platit catre intimati numai de la apel.
Am facut cererea singur deoarece am fost tare dezamagit de cum m-a reprezentat avcatul si am de puso la tribunal.S-au facut toate procedurile,citatii,intampinari,raspuns la intampinare,platit taxa de timbru,copii si originale dupa acte catre toti mostenitorii,s-a fixat termen de judecata pe 25.01.2023,m-am prezentat la tribunal di ce sa vezi,doamna judecator di-a declinat competenta catre judecatorie,deoarece a observat doar lactermen ca nu este competanta dumneaei.
S-a trimis dosarul la judecatorie si deabia astazi s-a fixat termen pe 21.01.2025.Ce sa fac cum pot solicita schimbarea termenului deoarece s-au facut toate audierile trebuia doar sa se dea hotararea.E un termen foarte lung.
Multumesc!
Buna seara!Cum se calculeaza taxa judiciara de timbru la cererea de acordare a cheltuielilor de judecata pe cale separata?Multumesc!
Multumesc!
Am cerut cheltuielile de judecata pe cale separata faza apel,iar parata a zis ca e vina mea ca am ajuns in faza de apel,deoarece nu am depus toate documentele in faza de fond fiind vorba de acte de proprietate a casei bunicilor care nu au existat si nici acum nu sunt si sumarul de la depozitarul central a unor actiuni,desi depusesem certificatele de actionar ale bunicilor decedati instanta nu le-a luat in calcul la masa succesorala.
Buna seara!Daca am cerut cheltuieli de judecata pe cale separata,iar unul din parati au depus intampinare sunt obligat sa-i raspund in termen de 10 zile,avand in vedere ca mi-am exprimat opinia in cerere?