avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1995 soluții astăzi
Forum Activitate pirvuanina

Activitate pirvuanina

Buna dimineata, ma puteti ajuta si pe mine intr-o problema foarte incurcata ?Acum 5ani,am cunoscut un barbat cu foarte multe probleme,nedivortat dar sotia plecase de mult de la el,3copii dintr-e care unul la luat cu ea,doi ia lasat la parintii lui.Mentionez ca ne-am cunoscut in Italia,unde munceam amindoi.Am trait in concubinaj,si din relatia noastra a rezultat o fetita pe care el nu a vrut sa o recunoasca.Acum eu m-am intors in Rominia cu copilul,el a ramas acolo,lucreaza cu acte in regula,nici la ora actuala nu este divortat,copii lui ii creste in continuare mama lui,sintem in relatii cordiale.Eu totusi as dorii sa-l dau in judecata ptr peternitatea copilului,si ptr pensie alimentara.El a spus ca nu-i poate face legea nimic,el nu se va prezenta la nici un test,asa este?Nu exista nici o lege prin care sa oblige acesti parinti sa-si recunoasca propriul copil?O prietena ma invata sa ii iau 2-3fire de par,ptr a face testul,se accepta astfel de probe?Va rog sa ma indrumati pe drumul bun,e totusi existenta unui copil la mijloc,si el nu a facut altceva decit sa-si razbune esecul casniciei pe noi. Avem vre-o sansa sa ne facem dreptate , copilul meu sa aiba un viitor , fara sa poarte stigmatul copil din flori? Va multumesc anticipat!Pirvu Anina.
Răspuns la discuția divort
Din ce stiu de la varul meu,sotia lui nu doreste acesti copii,l-a amenintat chiar ca daca-i duce la ea ,ea ii va duce la casa de copii,ptr ca nu are servici si nici conditii sa-i creasca.Acesti copii au fost de micuti crescuti de mama varului meu,dar incredintarea legala,din ce-mi spunea el,el ar dori-o.Este adevarat ca sint crescuti de mama lui,dar el trimite lunar bani mamei lui,si nu numai.
Buna seara!As dorii sa stiu daca alocatia monoparentala,banii se dau din momentul in care sa facut cererea sau se da si din urma?Va multumesc anticipat!Cu respect si consideratie Pirvu Anina.
Discuție divort
Am in familie,un nefericit var,care a fost parasit de sotie,acum 4ani,lasind-ul cu 2,dintr-e cei 3 copii,nascuti in timpul casniciei.Sotia a luat copilul cel mic,ceilalti 2,lasindu-i in grija soacrei,cu care dealtfel si traia in aceeasi curte.Cind ea a luat aceasta decizie,sotul nu era prezent,el era plecat in Italia,la munca(sa cresti 3 copii cu un salariu,in Rominia,e un pic mai greu)ea nu avea servici.Exista o plingere la politia din comuna,facuta de soacra,impotriva acestei femei,ptr abandon de
familie,dar atit,lucrurile au ramas aceleasi de 4 ani,copii fiind crescuti de mama varului meu,el tot in Italia se afla,din fericire are un loc de munca destul de bun acolo.Acum el a cunoscut o alta fata,cu care intentioneaza sa se casatoreasca,numai ca nu este divortat de prima,nici ea nu a bagat divort,cu toate ca trieste de cind a abandonat familia,cu un alt barbat.Varul meu,nefiind prezent,ma rugat sa ma informez,ce sanse ar avea sa termine divortul,repede,dat fiind faptul ca el nu poate ramine ptr mult timp in Rominia?
Se calculeaza si faptul ca el nu mai sta cu sotia lui de 4 ani?
Ar putea sa lase o procura cuiva ptr a-l reprezenta in instanta?Daca DA,aceasta persoana trebuie sa faca parte neaparat din familie?Mentionez ca sotii nu au bunuri facute s-au dobindite,in timpul casatoriei,deci nu au nimic de impartit.El doreste incredintarea legala a copiilor care au ramas la el,si desfacerea casatoriei.Imi puteti spune,in ce conditii se poate desfasura acest proces,si cu aprox.c-am cit ar dura?Va rog sa-mi raspundeti la intrebarile de mai sus,si in speranta ca nu v-am plictisit,eu VA MULTUMESC anticipat.