avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate iLL357

Activitate iLL357

Vecinul mi-a furat din curte
Am un teren imprejmuit cu gard de sarma de 2 metri si plasa de umbrire pe toate laturile situat peste drum de imobilul in care locuiesc. Din imobil o camera bate spre poarta de acces la teren. In dreapta terenului are un vecin gradina si un garaj, in spatele terenului este loc gol cu balarii, in dreapta terenului e o casa cu etaj. Am avut amplasata o cusca pe latura din spate a gardului, ascunsa dupa un tuia, cu care mai prindeam sobolani care tranzitau intre vecinul cu casa cu etaj din dreapta si vecinul din stanga, ambii posesori de caini de talie mare. Am prins din intamplare si pisici, arici, etc pe care le-am eliberat, una din ele fiind pisica vecinului din stanga, nu stiu daca si-a dat seama cand si ca am prins-o, pentru ca nu mi-a reprosat vreodata. In schimb vineri dimineata am observat ca lipseste cusca. Vecinul din stanga cu casa cu etaj sta pe coltul strazii, iar terenul gol din spatele curtii mele, trece si pe langa a lui si da in cealalta strada, unde vizavi de teren e o vila cu camere de supraveghere care bat in strada. Am contactat vecinul cu vila si mi-a dat inregistrare care-l arata pe vecinul din stanga cum iese cu o prajina din curte, se duce pe terenul viran, camerele nu bat la acea distanta, in schimb se vede si cand se intoarce de pe teren, fara prajina pe care probabil a aruncat-o peste gard, dar carand cusca mea, usor identificabila dupa capacul alb si intrand cu ea in curte. De filmare am facut rost sambata, iar vineri am depus o plangere prealabila la politie de care mi-au spus ca se ocupa luni, tarziu, dar asta e romania. Cum sa procedez? E filmarea de-ajuns sa-l incrimineze de furt? Poate sa primeasca amenda din urma plangerii prealabile? Nu as vrea sa scape nepedepsit, chiar daca prejudiciul e in jur de 250 lei, dar totodata daca e nevoie de plangere penala pentru a primi amenda, as vrea sa stiu la ce sa ma astept mai departe, voi fi nevoit sa ma prezint la tribunal, sa-mi iau liber de la munca, sa consum benzina, etc sau decide politia/instanta? Pe cale amiabila nu vreau pentru ca nu mi se pare corect ca eu sa pierd timp facand plangeri, cautand vecinii, ca mai apoi el doar sa-mi dea cusca inapoi la presiunea politistilor sau banii si sa nu pateasca nimic, sa-si vada de treaba nederanjat ca si cum n-a facut nimic.
Multumesc!
Buna ziua, cu un an in urma mi-am facut un card la o companie pentru care am trimis act de identitate si alte documente pe mail. Aparent un angajat s-a folosit de acele date pentru a face imprumuturi la diverse IFN-uri. Am fost in prima faza sunat de doua din ele si s-au lamurit la scurt timp ca nu sunt beneficiarul imprumuturilor, deoarece pe langa datele din ci, celelate nu corespundeau. Mi-au sugerat sa fac si eu plangere la parchetul de care apartin si asa am facut, dar nu am primit raspuns. Tin sa mentionez ca niciunul din contractele trimise de aceste IFN-uri nu aveau semnatura beneficiarului si probabil au fost aprobate doar online, fara a verifica fata in fata persoana care face imprumutul. Am fost contactat de comisari ai politiei din doua judete diferite de unde aveau sediu IFN-urile pentru a da declaratii, am fost, am dat, maine urmeaza s-o dau pe ultima.
Problema este deranjul cauzat si timpul pierdut cu scutiri de la serviciu pentru a merge la sectii de politie, timp pierdut la telefon sau trimitand mail-uri. Nu au vrut sa-mi dezvaluie numele infractorului. Dar mi-au spus ca sunt unul din mai mult de 50 de pagubiti si dupa ce am cautat, se pare ca a aparut si in presa aceasta stire
Ce optiuni am sa-mi recuperez daune morale si la ce suma sa ma astept pentru tot deranjul asta de la infractor sau de la firmele care nu si-au facut treaba cum trebuie si au acordat imprumuturi cu ochii inchisi? Multumesc