avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate Elisaveta29

Activitate Elisaveta29

Dacă o achit în totalitate ce șanse mai are sa își revendice :partea"?

Elisaveta29 a scris:

Impreuna cu fostul soț si o organizatie umanitara am construit o casa cu direcție spre mine având nevoi speciale. După divorț fostul soț,a spus VERBAL ca partea lui o lasă copilului nostru minor.Doresc sa știu ce posibilități are,dacă se răzgândește,sa-si ceara dreptul ?.Menționez ca casa o plătesc in rate lunare.

Impreuna cu fostul soț si o organizatie umanitara am construit o casa cu direcție spre mine având nevoi speciale. După divorț fostul soț,a spus VERBAL ca partea lui o lasă copilului nostru minor.Doresc sa știu ce posibilități are,dacă se răzgândește,sa-si ceara dreptul ?.Menționez ca casa o plătesc in rate lunare.
Pentru asta am nevoie de avocat ? Se poate face aceste cereri prin on-line?
Cum /unde și ce acte imi sunt necesare pentru a depune o acțiune de evacuare fostului soț,căruia după divorțul din ianuarie a.c,i-am făcut carte de identitate provizorie pe adresa mea ?Aceasta persoana continua sa ma abuzeze psihic și emoțional,iar pe lângă asta,are cerințe de la.mine-gatit,spalat /calcat haine-ca și când eram soția lui...menționez ca sunt persoana cu dizabilitate locomotorie grava( ma deplasez cu carucior).
Dacă am făcut ex-sotului CIP pentru 12 luni pe adresa mea,în ce condiții îl pot da afara din casa în urma comportamentului fata de mine ? Mulțumesc anticipat pentru răspuns
Este casa dobândită în timpul casatoriei.

gi-jane2 a scris:

Daca sunteti unic proprietar, nu. Daca sunteti doar dvs în acte, dar bunul e comun cf legii, da.
Cum ati dobândit casa sau ce bun e?

În cazul acesta,pot cere de la soț un act notarial legalizat în care sa numească faptul ca nu are nevoie de partaj în favoarea copilului nostru ?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Daca bunul respectiv, a fost dobandit in timpul casatoriei, se considera bun comun, chiar daca in acte apare doar unul dintre soti. Si atunci bunurile comune, dobandite in timpul casatoriei, pot fi supuse partajului.

Dacă în acte apar ca fiind proprietar eu,soțul poate cere sa facem partaj ?
Dacă am indemnizație pentru persoana cu handicap locomotor grav ,complementara si pensie de urmaș,pot sa-mi fac pensie de invaliditate -având amputatie membru inferior drept în totalitate (fără posibilitate de protezare),diabet zaharat tip 2 și anus împotriva naturii? Care din veniturile din cele enumerate mai sus for fi tăiate/oprite ?

Mulțumesc frumos pentru răspuns
gi-jane2 a scris:

doamna, daca casa e a dvs, il puteti evacua, cu buletin sau fara, poate fi ceruta evacuarea lui in instanta.
puteti declara apoi ca nu sta acolo si ii puteti anula domiciliu
problema e cu masina
oricum, nu sunteti obligata sa ii faceti buletin