avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Activitate Luckiano

Activitate Luckiano

Nu există așa ceva în contractul de închiriere.dar datorita faptului că a profitat de naivitatea părinților mei.plinband contractul de închiriere de la biroul lui către mama și tatăl meu,a 'uitat'sa aducă un exemplar din 4si tatălui meu.locatarul dlfiind chiriaș din 1999,la adresă mamei mele,a depus un exemplar și la admistratia finanțelor..pt că plăteam impozit pe venit,dar cei de la ANAF, după 5 ani distruge toate actele aflate în arhiva lor

Luckiano a scris:

Nu sunt.fac o ilegalitate dacă debranșeze spațiul respectiv de utilități apa gaz lumina??

adriandimitriu a scris:

Aceste intenții ar fi trebuit/ ar trebui să constituie clauze în contract



Da.dar dacă chiriașul,(locatarul)nu vrea să ne despărțim amiabil, atunci ce pot să fac??? datorită unei bune înțelegeri din partea părinților mei (în vârstă) locatarul fiind avocat a redactat contractul de închiriere pe data de 15,05.2030.dupa decesul tatălui meu am aflat că de fapt eu (noul proprietar)nu pot sa reziliez contractul..dar atunci pot tăia utilitățile??

adriandimitriu a scris:

O ilegalitate, nu. În sensul penal. Dar o astfel de măsură vă va crea dispute cu chiriașul, oricât de binevoitor ar fi. În plus, este justificată reducerea temporară a chiriei pentru acoperirea cheltuielilor de rebranșare. Să mă trezesc nitam-nisam cu utilitățile tăiate? Eu mi-aș căuta alt proprietar.

Nu sunt.fac o ilegalitate dacă debranșeze spațiul respectiv de utilități apa gaz lumina??

adriandimitriu a scris:

Aceste intenții ar fi trebuit/ ar trebui să constituie clauze în contract

Bună ziua.va rog să mă ajutați cu următoarea speță:Am dat în chirie un spațiu locativ.,având un contract legal înregistrat la ANAF.intrebarea mea este:vreau să închid toate contractele cu furnizorii de:energie,gaz lumina,pt a nu avea surprize neplăcute pe perioada iernii.gresesc cu ceva fata de locatar??din cate cunosc,el poate sa contacteze firmele respective sa și facă contract pe numele lui..
Bună seara.tatal meu închiriase un spațiu unei persoane (contract legal, înregistrat la ANAF).după decesul tatălui meu(locator)pot anula contractul de închiriere?? menționat:sunt noul proprietar.
Mulțumesc pt amabilitatea dvs

POPA GHEORGHE a scris:

Va trebui sa asteptati decizia instantei. Cereti instantei, ca locatarul sa depuna contractul la dosarul cauzei.

Cred că nu m am făcut bine înțeles:eu sunt noul proprietar al spațiului după decesul tatălui meu.si aș vrea să renunț la chiriaș.nu vreau să mai continui contractul până în anul 2030, așa cum al făcuse tatăl meu.l am acționat în instanță pe 1033 .Sunt șanse să l evacuez??? vă mulțumesc pentru amabilitate

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Probabil va referiți la data încetării contractului în 2030.Trebuiesc studiate clauzele,văzut care e situația exacta, după decesul tatălui ați continuat folosirea spațiului,ați achitat chirie etcetc.Mergeti la un av ca să nu vă treziți ca sunteți bun de plata...

Aici intervine o problemă:locatarul nu ia dat tatălui meu un contract,ci au rămas toate la el.mentionez că,există o încredere între locatar și locator,dar acum sa schimbat proprietarul după decesul tatălui meu,iar locatarul nu vrea să mi de-a un exemplar din contract. L am acționat în judecată pe 1033 cnp.Am oare câștig de cauză?sau trebuie să continui contractul până în 2030??




POPA GHEORGHE a scris:

In contractul de inchiriere sunt prevederi care reglementeaza conditiile de reziliere. Cititi contractul.

Bună ziua.tatal meu a închiriat un spațiu iar în contract au specificat data încheierii in 30.05
2030.ulterior tatăl meu a decedat, iar eu sunt noul proprietar al spațiului.intrebarea mea este:Pot anula contractul de închiriere??va mulțumim
Bună ziua.o întrebare:Poate chiriașul meu să mi solicite banii pe cheltuieli efectuate (parchet și termopan) după expirarea contractului de închiriere?? menționez că, investiția chiriașului datează din 2005.va mulțumesc