avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 315 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, tatal meu a închiriat un spațiu iar în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, tatal meu a închiriat un spațiu iar în contract ...

Bună ziua.tatal meu a închiriat un spațiu iar în contract au specificat data încheierii in 30.05
2030.ulterior tatăl meu a decedat, iar eu sunt noul proprietar al spațiului.intrebarea mea este:Pot anula contractul de închiriere??va mulțumim
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 14:10, 18 Decembrie 2023
Probabil va referiți la data încetării contractului în 2030.Trebuiesc studiate clauzele,văzut care e situația exacta, după decesul tatălui ați continuat folosirea spațiului,ați achitat chirie etcetc.Mergeti la un av ca să nu vă treziți ca sunteți bun de plata...
Cred că nu m am făcut bine înțeles:eu sunt noul proprietar al spațiului după decesul tatălui meu.si aș vrea să renunț la chiriaș.nu vreau să mai continui contractul până în anul 2030, așa cum al făcuse tatăl meu.l am acționat în instanță pe 1033 .Sunt șanse să l evacuez??? vă mulțumesc pentru amabilitate

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Probabil va referiți la data încetării contractului în 2030.Trebuiesc studiate clauzele,văzut care e situația exacta, după decesul tatălui ați continuat folosirea spațiului,ați achitat chirie etcetc.Mergeti la un av ca să nu vă treziți ca sunteți bun de plata...

Depinde de situația de fapt,a plătit,nu a mai.platit,depinde de clauzele stipulate ,,dvs aveți calitate procesuală activa adică ați dezbătut succesiunea după tatăl dvs etcetc.Teoretic temeiul de drept este ok depinde de cum ați formulat,de cele menționate anterior etc..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua.tatâl meu a închiriat un spațiu,iar în contractul ... Luckiano Luckiano Bună ziua.Tatâl meu a închiriat un spațiu,iar în contractul de închiriere cu termen până în anul 2030.intrebare: tatăl meu a decedat anul trecut.pot ... (vezi toată discuția)
Bună dimineața.tatal meu a dat în chirie un spațiu iar contractul ... Luckiano Luckiano Bună dimineața.tatal meu a dat în chirie un spațiu iar contractul este făcut până în anul 2030,iar tatăl meu ulterior a decedat.intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Lncetare drept folosinta contract inchiriere eugen82 eugen82 Am inchiriat un apartament in 2011 inainte de 1.10 pe vechea lege 114/1996, pe o perioada de 3 ani. Contractul a fost redactat de agentie, se arata ca ... (vezi toată discuția)