Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, tatal meu a închiriat un spațiu iar în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, tatal meu a închiriat un spațiu iar în contract ...

Bună ziua.tatal meu a închiriat un spațiu iar în contract au specificat data încheierii in 30.05
2030.ulterior tatăl meu a decedat, iar eu sunt noul proprietar al spațiului.intrebarea mea este:Pot anula contractul de închiriere??va mulțumim
Probabil va referiți la data încetării contractului în 2030.Trebuiesc studiate clauzele,văzut care e situația exacta, după decesul tatălui ați continuat folosirea spațiului,ați achitat chirie etcetc.Mergeti la un av ca să nu vă treziți ca sunteți bun de plata...
Cred că nu m am făcut bine înțeles:eu sunt noul proprietar al spațiului după decesul tatălui meu.si aș vrea să renunț la chiriaș.nu vreau să mai continui contractul până în anul 2030, așa cum al făcuse tatăl meu.l am acționat în instanță pe 1033 .Sunt șanse să l evacuez??? vă mulțumesc pentru amabilitate

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Probabil va referiți la data încetării contractului în 2030.Trebuiesc studiate clauzele,văzut care e situația exacta, după decesul tatălui ați continuat folosirea spațiului,ați achitat chirie etcetc.Mergeti la un av ca să nu vă treziți ca sunteți bun de plata...

Depinde de situația de fapt,a plătit,nu a mai.platit,depinde de clauzele stipulate ,,dvs aveți calitate procesuală activa adică ați dezbătut succesiunea după tatăl dvs etcetc.Teoretic temeiul de drept este ok depinde de cum ați formulat,de cele menționate anterior etc..