avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate TARGOVISTEANUL

Activitate TARGOVISTEANUL

Răspuns la discuția Pierdere permis auto
Daca nu este expirat, mergeti la ghiseul de permise auto unde veti primi lamuririle corespunzatoare. (acte necesare)
Intr-un caz similar, a durat 2 luni pana am primit din Spania.-expirat
Oricum, publicati cartea de identitate, obtineti alta si apoi trimiteti in tara respectiva......fara pasii astia nu reusiti . Cand nu este expirat, carnetul soseste in jur de 30 zile, cand e expirat peste 60 zile.
Sfatul meu personal este ca imediat ce-l obtineti sa-l preschimbati in Romania...astfel puteti obtine o dovada, si durata de stat pe dreapta intr-o eventuala astfel de situatie este mult mai scurta....Succes
Buna ziua,as dori sa va exemplific prin doi fluturasi ai unor infirmiere incadrate intr-o sectie si care au fost tratate diferit la calculul salarial.
Va rog sa ne ajutati sa intelegem daca este corect sau nu , daca este legal sau nu ,ca o persoana cu 25 de ani vechime sa fie la acelasi nivel cu una cu doi ani vechime
conform urmatorului exemplu:
persoana cu 25 ani vechime: Gradatia 5- Infirmier
clasa sal. 23
SBaza cf Lg 33 975
S nou realiz 975
Incadrare 622
Sal efectuat 622
Sal baza sporuri 622


Persoana cu 2 ani vechime -Gradatie - ingrijitor curatenie

clasa sal. 12
SBaza cf Lg 33 975
S nou realiz 975
Incadrare 600
Sal efectuat 600
Sal baza sporuri 600

s-au egalizat salariile si constat ca diferenta constand in vechimea in munca a disparut !- este corect? nu ar fi trebuit ca la salariul asta minim sa actioneze apoi o diferentiere in functie de vechime?
Răspuns la discuția sporul de conducere
Corect! ........in speta era vorba de 45 de zile, iar in fisa postului nici poveste........este o institutie bugetara, un sector tehnic si conducerea emite doar pretentii ...de platit.....multa recunostinta!.......ar fi fost vreo 200 lei pe luna....mi-ar fi mers la suflet...dar daca nu e legal, asta e!
daca seful de serviciul pleaca in concediu , cel care ii tine locul pe acesta perioada, are dreptul la indemnizatie de conducere?
Dar pe perioada concediului medical?

Mentionez ca aprobarea pe cererea de concediu s-a dat dupa ce inlocuitorul a scris ca este de acord sa-i tina locul.
O anumita firma care trimite prin posta reviste de limbi straine,mi-a trimis la un moment dat facturi si pentru colete pe care nu le-am primit.
Le-am explicat telefonic acest lucru, dar primesc de atunci lunar facturi cu penalitati si taxe de recuperare care s-au ridicat acum de la 70 lei la 109,92.lei
Am trimis email prin care le-am explicat ca politica lor de firma nu permitea trimiterea a doua colete fara a fi platite precedentele Mai mult acum a aparut o firma de recuperare care ma ameninta ca ma da in judecata si apoi ma va executa.
Domnii mei ! eu nu am primit aceste colete si nu am semnat, nici eu ,nici altcineva din familia mea ca ar fi primit.fapt pentru care consider ca nu este posibil sa fiu jefuit astfel....chiar daca pentru unii suma nu reprezinta mare lucru, eu sun bugetar si nu-mi permit sa arunc banii aiurea.
Ce ma sfatuiti?
Răspuns la discuția pot relua numele tatalui natural?
[In varianta administrativa, pot deveni mostenitor al tatalui natural?
Răspuns la discuția pot relua numele tatalui natural?
am inteles......desfacerea adoptiei poate fi solicitata de mine?


Mama a divortat iar eu am luat numele noului sot cand aveam doi ani. Dupa 39 de ani mi-am reintalnit tatal care are 79 de ani iar eu 58.
Mama nu este impotriva , eu sunt de acord, iar tatal natural doreste in mod special sa-mi reiau numele.
Care este posibilitatea legala?
Avem nevoie de acceptul tatalui adoptiv?
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
icoana
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
arhipelag