avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate alcaz

Activitate alcaz

In situatia unui cont bancar avand un titular si doi imputerniciti , poate unul dintre cei doi imputerniciti sa il elimine de la clauze pe celalalt?
Daca da , in ce conditii si daca aceasta axcttiune este legala? Daca sunteti amabil(Iaaaaaaaaaaa), va rog raspuns la alcaz2007@yahoo.com
Unde poate fi gasita societatea care detine arhivele unde gasesc date cu privire la veniturile castigate de-a lungul timpului la unitatile la care am lucrat?
Pastratorii arhivelor unor intreprinderi?
Care este termenul limita de dep[unere a documentatiei necesare conform Decretului- Lege 118/ 1990?
Discuție
Buna ziua,
Va expun situatia in care ma aflu cu speranta primirii unui raspuns pentru rezolvarea ei:
Am perfectat o cumparare a unui autoturism second hand afisat pe site-ul unei firme care se ocupa cu aducerea de asemenea masini din Germania si vanzarea lor in RomaniaAchitarea c/v acerstei masini am facut-o printr-un umprumut bancar de la TBI Bank( banca cu care vanzatorul colaboreaza in cazurile de creditare.
Conform regulilor stabilite, masina mi-a fost adusa la domiciliu de catre firma care mi-a vandut-o (pentru autorizatia de circulatie provizorie (pentru
Am initiat o verificare
de ziole si asigurarea RCA aferenta, am platit separat vanzatorului suma de RON)
Pasul urmator a fost verificarea din punct de vedere tehnic a masinii la un atelier auto specializat unde pentru remedierea deficientelor constatate am platit 1500RON
A urmat deplasarea la unitatea RAR zonala pentru :
-verificarea tehnica
-completarea CIV
-Atribuirea numarului de registru
certificarea autentuicitatii vehiculului
-certificarea autenticitatii documentelor,
operatiuni pentru care am obtinut documentele necesare si pentru care am platit

Cu documentele obtinute de la RAR si cele de la firma vanzatoare, am contactat o firma specializata in inmatriculari auto, care la depunerea documentatiei necesare la DIRECȚIA REGIM PERMISE DE CONDUCERE ȘI ÎNMATRICULARE A VEHICULELOR, si a verificarii de catre aceasta ab situatiei autovehiculului cumparat de mine a comunicat faoptul ca in evidenta verificata de dansii , autoturismul cumparat de mine figureasa ca fiind
SCOS DIN CIRCULATIE SI DISTRUS
Precizez ca dupa reparatiile facute la atwelierul auto, masina arata si functioneaza perfect!
Toata aceasta "poveste" v-am relatat-o Pentru a va da elementele necesare rezolvarii situatiei in care ma afla, in esenta REZOLVAREA INMATRICULARII AUTOTURISMULUI CUMPARAT DE MINE
Precizez ca suport tariful pecare mi-l veti transmite in vederea rezolvarii situatie
Raman in asteptarea unui raspuns din partea Dv
Cu stima,

- 2.1 din regulamentul forumului: Nu posta date personale în interiorul mesajelor (nume și prenume, adresă, număr de telefon, adresa de mail etc.). Această regulă este creată pentru protecția ta. Nu putem monitoriza tot conținutul forumului și nu de puține ori ne-a fost solicitată ștergerea lor după ce Google a indexat conținutul mesajelor, ceea ce a făcut inutilă eliminarea lor de pe forum. -
Buna ziua,

Detin un imobil construit pe care pentru a intra in deplina legalitate doresc sa il intabulez
Care sunt etapele pe care trebuie sa le parcurg, ce documente imi sunt necesare si care ar fi costul unei asemenea demers
Va multumesc pentru viitoarele indrumari pe care, am siguranta ca veti avea bunavinta sa mi le transmiteti
Multa sanatate!
cum se obtine actul de proprietate pentru un imobil nou construit?
Pentru o casa construita care este dovada legala a detinerii acesteia?
Buna ziua,
As dori sa ma lamuriti in legatura cun pasii ce trebuiesc facuti pentru obtinerea titlului(titlurilor) de plata pentru despagubiri ANRP
1. In urma depunerii dosarului pentru obtinerea despagubirilor de la ANRP, dosar depus in anul2006 de catre parinti(Tata+mama) s-a obtinut O Decizie de compensare 29757/311.10.2019 in care sunt specificate 73 474 puncte. Aceasta decizie a fost facuta separate (dar continand acelasi numar de puncte pentru fiecare dintre soti
2. Inainte de obtinerea acestei decizii de compensare, tatal a decedat; Ca urmare a decesului s-a intocmit un act de mostenire, beneficiari fiind sotia ramasa in viata si cei doi copii. La data emiterii actului de mostenire, decizia de compensare nu era emisa.
3. Ce documente trebuiesc depuse
a –in cazul sotiei ramase in viata
b. –In cazul celor trei mostenitopri ai persoanei decedate.
Răspuns la discuția Data pensionare
Mulyumesc
Discuție Data pensionare
Barbat nascut in februarie 1955 care a lucrat pana astazi conform cartii de munca 30 de ani si care dovedeste cu adeverinta eliberata de una dintre unitatile la care a lucrat ca a activat 10 ani in grupa de munca a doua.
In ce luna si in ce an are dreptul legal de a se pensiona