avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate smaria

Activitate smaria

DACA nu esti parte intr-un dosar penal, exista posibilitatea sa ai access la hotararea judecatoreasca?
Multumesc de raspuns, dar, totusi, daca e clar in lege ca un membru al comitetului trebuie sa fie un locatar proprietar, in cazul in care e si casier/contabil remunerat, prin urmare isi poata vota in Comitet propriul salariu si alte conditii din contract? Acesta e detaliul la care caut un raspuns si care nu este stipulat in lege,
Un angajat al Asociatiei de proprietari poate fi membru al Comitetului executiv? Concret, casierul contabil al Asociatiei poate fi si membru al Comitetului executiv? intrebarea este determinata de situatia in care conditiile contractului de munca al casierului- contabil (ore de munca, nivel salariu, cresteri salarii) este votat in Comitet al carui membru chiar este casierul, votand astfel propriul contract, salariu si ore de munca. Este acest fapt legal? multumesc
Răspuns la discuția Omis la mostenire
Pot avea un raspuns de la moderatori la intrebarea de mai sus: "Omis de la mostenire" ? Multumesc.
Bunica mea a avut 6 copii din care 3 sunt in viata si alti 3 decedati. Fratii ramasi in viata au obtinut recent in instanta dreptul de proprietate asupra unui teren de 3000mp detinut de bunica mea fara sa anunte sau sa includa mostenitorii de drept ai celorlalti frati decedati, respectiv nepotii mostenitori de drept. Care sunt pasii sau procedura pentru a contesta/ataca hotararea judecatoreasca obtinuta de cei 3 frati in viata?
Mai mult de atat, pe lista noilor proprietari ai terenului bunicii noastre, respectiv fratii in viata, apare fiica unuia dintre fratii decedati, ceea ce e corect dar si mama sa adica sotia fratelui decedat. E corect ca sotia acestuia sa fie mostenitoarea bunicii ? Multumesc de raspuns
Buna seara,
Am fost somata de PMB sa ma prezint la sediul Directiei de control si inspectie cu autorizatia de constructie si documentatia pentru montarea aerului conditionat pe fatada unui bloc din Calea Victoriei. Mentionez ca instalatia mea dateaza din 1998. In adresa PMB se mentioneaza ca blocul meu se afla in Zona Construita protejata nr 16, Strada simbol al orasului Calea Victoriei (prin HCMB 279/2000) si ca in conf. cu legea 50 din 1991 art. 24 executarea fara autorizatie de construire pentru montarea aerului pe fatada constituie infractiune. Specific ca majoritatea apartamentelor si institutiilor din zona au aer conditionat montat pe fatada dar eu m-am trezit cu aceasta somatie si va cer sprijinul in a intelege cum ar trebui sa procedez in relatia cu PMB. Nu detin aceasta autorizatie, nici nu stiam ca este necesara, am verificat in bloc, nimeni nu o are. Faptul ca am montat aerul (detin factura de instalatie) inainte de declararea zonei protejate, ajuta la ceva? Multumesc
Nu am ajuns in instanta inca si dorim sa evitam acest fapt avand deja vreo 7 procese pe alte spete cu proprietarul majoritar. Acum ne solicita conciliere prealabila. Mentionez ca acest proprietar, desi detine mai mult de jumatate din suprafata imobilului ar avea doar un vot in asociatia de proprietari (detinind spatiu comercial) iar mai nou a fost exclus din asociatie. Eu ma refeream in intrebarea mea la situatia in care se cere semnatura corespunzator cotei indivize fiecaruia pentru un contract de locatiune, este posibil legal acest lucru? adica cum? cota specificata in contractul de proprietate este netrasferabila si este legata exclusiv de proprietate. Poate fi semnat un contract de locatiune a unui spatiu comun de catre fiecare proprietar sau numai de unii, evitind asociatia, incat acel contract sa aiba validitate legala? In caz de refuz in ce temei se vorbeste de plata a daunelor cominatorii? Multumesc
Buna seara,
ma confrunt cu o situatie atipica intr-un bloc din Calea Victoriei. Membrii asociatiei de proprietari, notificati in nume propriu, sunt convocati si somati de un alt proprietar care detine mai mult de jumatate din suprafata imobilului la "obligarea pentru obtinerea acordului si semnarii corespunzator cu cota indiviza fiecarui proprietar cu privire la un contract de locatiune asupra spatiului holului comun - parter al imobilului". Notificarea continua si specifica "plata catre subscrisa a daunelor cominatorii in cuantum de 1000 ron pe zi de intarziere in emiterea unui acord in forma scrisa cu privire la acordul incheierii unui contract de locatiune.
In ce temei legal cota indiviza poate fi folosita pentru acest demers? Mentionez ca asociatia de proprietari nu este de acord cu inchirierea holului comun atata timp cat acest fapt determina proprietarii sa iasa/intre in imobil prin parte din proprietatea privata a subscrisei.
In acest context doresc sa stiu daca o consultatie juridica cu actele in fata ar fi posibila si in ce conditii? Multumesc
Domnule Adriantot,
Mi-ati raspuns de parca ati sti situatia noastra, e posibil sa fiti la curent. Prea cu foc va pledati cauza!
Legea 230 se refera la investitii privind imbunatatirea condominiului, a proprietatii comune si nu pentru imbunatatirile din casele proprietarilor, proprietate privata, carora le-ar fi destinate imprumuturile. Confortul de care vorbiti trebuie sa se intample pe proprietatea comuna. Si apoi gasiti o analogie intre imbunatatire si imprumut conform legii 230? a deschide linii de imprumuturi pe 2 ani de catre o asociatie de proprietari e la limita legii? tot la limita legii, nu poate sa ii dea de tot? la sedinta noastra au fost prezenti si niste indivizi de la primarie care au spus ca veniturile se constituie in fond special de investitii si nu pot fi folosite altfel. Interesul meu este sa nu ma expun si sa folosim banul comun pentru chestiuni comune, daca ceilalti membri vor face acest imprumuturi vor raspunde cei care vor semna documentele, toti bazandu-se de fapt pe impasibilitatea autoritatilor. Ma voi adresa institutiilor in drept si ca sa va tin la curent cu subiectul confortului pe banii comuni, va voi comunica aici pe site pozitia lor. Oricum apreciez timpul dvs acordat temei. Cu bine,
Buna ziua,
Multumesc de raspuns. Care este baza juridica pentru acordarea de imprumuturi din venituri constituite in fondul special de investitii de catre asociatia de proprietari membrilor sai? In Legea 230 / 2007 si in norme nu am vazut o referire pentru aceasta situatie. As aprecia sfatul dvs privind temeiul legal sau carei institutii ar trebui sa ne adresam sa avem in scris ca procedura de imprumut se aplica si la asociatii de prorietari. Astept raspunsul dvs. Multumesc