avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1711 soluții astăzi
Forum Activitate viorelmlucaci

Activitate viorelmlucaci

Răspuns la discuția probleme cu banca
va multumesc! [banca] mi-a raspuns ca mi-a stocat imaginile pentru data si ora respectiva. va rog sa-mi spuneti din ce lege sunt articolele expuse in raspunsul dv ? vreau sa le arat celor de la banca emitenta care se pare ca le ignora lasadu-ma pe mine sa ma bat cu "morile de vant"!
intr-o localitate unde nu exista nici un bancomat decat a unei sigure banci [banca 1]am solicitat restituirea sumei de 2000 lei cu un card de debit, tranzactia nu a avut loc ATM anuntandu-ma "cardul dv nu interaactioneaza cu banca de unde doriti sa ridicati banii"[Banca 2] dupa care mi s-a pus intrebarea "daca doresc alta tranzactie" la care am raspuns nu. la un intrval sun o ora m-am deplasat intr-o localitate unde exista un bancomat al bancii care mi-a emis cardul. La incercarea de a ridica suma ceruta (2000 Lei) bancomatul mi-a afisat "solduri insuficiente.". am solicitat bancii un rxtas de cont din care arezultat ca banii au fost scosi de la ATM [banca1]Am facut sesizare la [banca 2] si la [banca1] . [banca1] imi raspunde ca problema nu este a lor ci a bancii emitente fiind probleme in functionarea cardului pe care il detin iar ATM [banca1] a functionat corespunzator din punct de vedere tehnic la dat respectiva si intervalul orar respectiv si imi pune la dispozitia organelor de ancheta imaginile video surprinse de camerele de supraveghere instalate la ATM [banca2]As dori sa aflu cum pot sa ajung sa ma adresez instantelor de judecata in caz de nerecuperare a banilor?
Răspuns la discuția Accident de circulatie
Faptuitorul accidentului este salariat la o firma de taxi si din cate am aflat este intr-o situatie financiara foarte precara, nu vad cum as obtine daune de la el.
As dori ca daunele sa fie obtinte de la firma de taxi, daca este posibil sau de la firma unde are RCA. Este posibil asa ceva si aproximativ in ce cuantum poate fi aceasta suma.
Multumesc
Răspuns la discuția Accident de circulatie
Cu angajatorul nu am nici o problema imi va pati cm coform legii.
`In data de 1 sept 2010 am fost accidentat grav de un autoturism pe trecerea de pietoni.Am fost spitalizat 17 zile iar acum ma aflu sub ingrijire medicala ,imobilizat la pat cu multiple fracturi si o interventie chirurgicala.Fiind in drum spre serviciu a fost incadrat la accident de munca. Am solicitat certificat medico-legal care prevede necesar 110-120 zile ingrijiri medicale.
In vederea obtinerii de daune materiale si morale ce trebuie sa fac, cu cine trebuie sa ma judec?
Am inteles ca fapta se incadreaza la vatamare corporala grava si procuratura se va sesiza din oficiu fiind un caz penal.
Va multumesc mult, cu respect marian
Răspuns la discuția Pensia anticipata partiala
Inteleg ca dupa parerea dv toti cei care au lucrat in conditii deosebite anterior datei aparitiei legii 19/2000 nu mai beneficiaza de avantajele reducerilor varstei standard de pensionare conform acestei legii?
Din fericire insa se mai tine cont de ele si se se acorda si in prezent.
Răspuns la discuția Pensia anticipata partiala
grupa II eu am obtinut-o anterior datei de 01.04. 2001 si conform legii 19/2000 art.19 alin.4 face parte din conditiile deosebite de munca.
Stimata doamna art.52 din legea 19/2000 nu face referiri la conditile de munca si se refera la cu totul altceva.
Răspuns la discuția Pensia anticipata partiala
Eu am primit grupa II in baza Ordinului 50/90, complectat in 1994 anexa 2 pozitia 165, complectat cu scrisoarea MI Dep.Textile Pielarie cu nr 5783/91. in acest ordin se specifica clar ca grupa de munca II pe care o am face parte din conditii deosebite de munca.
conform legii 19/2000 art 51 aliniatul 2 diminuarea pensiei partial anticipate nu se aplica pentru nr de luni cu care se reduce varsta stanadard de pensionare desfasurata in conditii de munca speciale .
eu beneficiez de o reducere a varstei standard de pensionare de 12 luni (7ani si 10 luni in grupa II de munca) .casa de pensii nu a tinut cont si mi-a diminuat pensia anticipata cu 60 de luni si nu cu 48 cum cred eu ca prevede legea in acest caz.
as dori sa aflu cum este corect. va multumesc
Buna seara, sunt angajat la la doua firme cu contract de munca, la o firma cu o norma intreaga respectiv 8 ore pe zi si la cea de adoua cu 2 ore pe zi. Intrebarea este daca am un concediu medical la firma de baza cum ma va ponta angajatorul 2 in aceasta situatie intrucat medicul nu emite decat un certificat medical pe numele firmei de baza. As mai dori sa pun o intrebare legat de situatia in care angajatorul 1 disponilizeaza in somaj pot beneficia de acest drept daca lucrez la angajatorul 2. Va multumesc.