avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate ciandreea

Activitate ciandreea

Răspuns la discuția Penalizari intretinere
Penalitatile de intarziere se calculeaza daca scadenta platii depaseste 30 de zile, deci daca plata se face in a 31-a zi se calculeaza o penalitate de intarziere de 5% din plata.
In primele 30 de zile de intarziere se datoreaza o dobanda de 0,05% pe zi din suma scadenta.
Vezi art.120 si art.120 indice 1 din OG 92/2003 cu modificarile si completarile ulterioare.
Cred ca nu m-am exprimat destul de clar prin intrebarea mea. As vrea sa stiu daca se datoreaza majorari de intarziere sau dobanzi si penalitati de intarziere in situatia in care o institutie publica finantata partial din venituri proprii nu si-a facut reintregirea creditelor la sfarsit de an si a facut restituirea sumelor respective (cele cu care trebuia sa reintregeasca creditele) la bugetul de stat intr-un exercitiu financiar viitor. Daca se poate as vrea sa stiu care ar fi baza legala.
Multumesc din nou.
Contractul de cesiune de creante, incheiat in baza Ordinului MFP 1308/2009 privind unele masuri pentru solutionarea deconturilor cu sume negative de TVA cu optiune de rambursare....., produce efecte in fata organelor fiscale si daca nu este incheiat in forma autentica?
In acest caz, in care trebuie incheiat obligatoriu in forma autentica, in baza carui act normativ se impune acest lucru?
Va multumesc
Buna ziua,
Nu stiu daca am nimerit domeniul, dar as vrea sa stiu, daca ma puteti lamuri in ceea ce priveste Anexa 32 "conturi in afara bilantului", trebuie sa contina numai buget de stat sau si celelalte bugete? Aceasta situatie "Conturi in afara bilantului" au obligatia sa o raporteze si Casele nationale de asigurari sociale (somaj, sanatate si asigurari sociale de stat)? Multumesc.
As vrea sa stiu, daca prestarea unor servicii pe baza unui contract de colaborare cu o societate comerciala sau cu o asociatie este sau nu considerata incompatibilitate a unui functionar public, in baza legii 161/2003. Multumesc.