avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1921 soluții astăzi
Forum Activitate danielle250

Activitate danielle250

buna ziua! am pensie de urmas si sunt studenta, am trimis declararatie pe propria raspundere ca sunt studenta doar pe mail si va urma pana in 25 octombrie adeverinta in original. problema e ca nu am depus declaratie pe propria raspundere in mod fizic la casa de pensii si se pare ca mi-a sistat pensia. e posibil sa recuperez pensia pierduta? Multumesc frumos
Răspuns la discuția certificat de nastere
poate fiul meu sa-l declare furat?si cand vin in tara sa rezolv situatia?e ok asa?si daca da,unde?va multumesc
eu sunt plecata in strainatate,se poate intampla ceva daca eu mi-am pierdut certificatul de nastere in tara???se poate folosi cineva in mod fraudulos??nu am cum sa vin sa-l declar pierdut...ce pot face?multumesc
multumesc mult,numai bine!!!!!!!!
infatisarea de divort va avea loc in scurt timp si ulterior sotii am cazut de comun acord sa facem si partajul la divort;pe mine ma reprezinta un avocat.
intre timp aflam ca nu este intabulat apartamentul si dureaza in jur de o
luna -doua,intrebarile mele sunt:
-se poate face divortul si partajul fara intabularea apartamentului?am inteles ca intabularea va iesi pe ambele nume...
cam ce se poate face..?
va multumesc mult.
sa inteleg ca ce-mi elibereaza saptamana viitoare este doar de informare..in fine..sa va zic pe scurt cazul meu si va rog mult un rasp:

ne-am bagat intr-o actiune de divort..termenul de infatisare este 5 iunie,daca apartamentul nu este intabulat ,care ar fi pasii,mai ales ca la divort se inainteaza si actiune de partaj.s-a facut si o sulta la avocat...sotul cedeaza apartamentul sotiei in urma unei sulte..
pana pe 5 iunie trebuie sa fie si intabulat apartamentul?
multumesc mult ,astept rasp
cum stiu ca un apartament este intabulat?o solutie ar fi sa merg la cadastru..daca la notar se da peste o saptamana extras carte funciara,inseamna ca este intabulat apartamentul?
sunt pe langa cu termenii....:(


extras-ul de carte funciara are termen de valabilitate?..
va rog daca gresesc spuneti-mi ,astept cu nerabdare un raspuns,
multumesc

Răspuns la discuția rolul politiei
m-am mai linistit...asa e si normal...sper sa se respecte legile si sa nu ne lase pe drumuri.

sa zicem ca prin absurd el si-a facut datorii f mari...sa zicem la banca...banca cum isi va recupera banii,daca el nu are nici un venit??????!!!

multumesc pentru bunavointa si raspuns promt.
Răspuns la discuția rolul politiei
tocmai asta e...nu are,nu are nici cei 500 lei..intradevar cand lucra i s-au tras in salariu..
ideea e ca e bolnav psihic si fizic si mai ales alcoolic..si in afara de divortul parintilor nu se poate face nimic...nu ne ajuta cu nimic autoritatile
se imprumuta in continuu..si stiam ca avea si un card de credit..si sunt sigura ca nu l-a achitat..acuma din banii ce-i castiga de ici pe colo...pe bautura ii cheltuie.
Insa ce m-a speriat pe mine ,a fost sora lui care a zis safac ceva/...sa ma duc nu stiu pe unde ,la vreun notar sa facem ceva ca el sa nu poate sa vanda apartamentul....ce putem face?????!!!!!si ar fi amenintat-o pe sora lui ca daca nu-i da bani se duce la camatari
multumesc de rasp dat
Răspuns la discuția rolul politiei
revin dupa mult timp cu o alta intrebare:
-poate sa vanda tatal meu locuinta daca are contractul de casa fara acordul mamei??
-sau daca tatal are datorii la banca si nu le achita,poate pune in pericol pierderea locuintei?