avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1469 soluții astăzi
Forum Activitate catalinavalentina

Activitate catalinavalentina

Buna ziua!
Am de transmis in noul Revisal un nou contract de munca care incepe cu data de maine. Dar nu reusesc sa depun online registrul deoarece imi cere extensia xml.
Noul Revisal genereaza un registru cu extensia .rcv
Ce e de facut?
Ma puteti ajuta azi?

Răspuns la discuția nelamuriri OUG 58/2010 si 82/2010
Da, dar trebuie platita si vroiam sa scutesc un drum de facut la Sanatate. Dar cred ca nu am scapat de drumuri.
Răspuns la discuția nelamuriri OUG 58/2010 si 82/2010
Problema este ca in declaratia 112 la conventii civile nu te lasa sa completezi la contributia de sanatate de aceea am intrebat.
Răspuns la discuția nelamuriri OUG 58/2010 si 82/2010
Deci pana la urma ati platit contributie 5.5% la conventii civile sau nu? Ati completat declaratia aceea de mana ca la PFA-uri si ati platit la ghiseu? Ca nici eu nu stiu ce sa fac incepand cu ianuarie 2011.
Sotul meu a fost la Sanatate la Constanta si a intrebat el fiind administrator la o asociatie de proprietari (si angajat la alta societate), daca trebuie sa plateasca sanatate. Si i-a zis ca da trebuie de la data de cand s-a incheiat conventia civila cf. Legii 95/2006.

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire referitor la declararea celor 2 contributii de 10.5% si 0.5% care se retin din conventia civila la asociatie(pentru administrator si femeie de serviciu).
Se depune lunar declaratia la CAS si somaj( la somaj inca nu a aparut programul pentru astfel de contributii cf. OUG 82/2010 si OUG 58/2010), si se si plateste. Se depune cumva si Declaratia 102 pentru aceste contributii (cas asigurati 10.5% si simaj asigurati 0.5%)? Avand in vedere ca asociatia nu are depus vectorul fiscal (declaratia 010) pentru aceste contributii, nu stiu ce am de facut mai departe.
Va multumesc! Sper sa ma ajutati daca cunoasteti problema.